LIGA EUROPA. COȘMAR pentru CFR Cluj și FCSB. Campioana României a fost UMILITĂ în Luxemburg, vicecampioanat A PIERDUT LAMENTABIL în Austria

CFR Cluj a fost învinsă, joi, în deplasare, de Dudelange, scor 0-2, în prima manșă a play-off-ului Ligii Europa. FCSB a cedat în depalsare, la Rapid Viena, scor 1-3.

CFR Cluj, campioana României, s-a făcut de râs în prima manșă a play-off-ului Ligii Europa. Ardelenii au pierdut, joi, în deplasare, cu luxemburghezii de la Dudelange, scor 0-2. După o primă repriză fără goluri, gazdele au deschis scorul prin David Turpel (67) și și-au dublat avantajul datorită lui Danel Sinani, în minutul 80.

Un eșec dureros a suferit și vicecampioana FCSB, care a cedat în deplasarea de la Rapid Viena, scor 1-3. Gazdele au înscris prin Cristoph Knasmullner (4), Mario Sonnleitner (40) și Stefan Schwab (49), golul „roș-albaștrilor” a fost reușit de Harlem Gnohere în minutul 47.