UEFA Champions League a programat aseară ultimele două "optimi". Cel mai tare meci al zilei a fost cel dintre Inter Milano şi Bayern Munchen, scor 0-1, reeditarea finalei ediţiei trecute, meci câştigat de italieni atunci cu 2-0.
La capătul unei partide excelente, Bayern a bătut prin golul lui Gomez, la o gravă greşeală a portarului Júlio César.
Robben a şutat tare din afara careului mare, Júlio César a respins în faţă, iar Gomez, pe fază, a înscris!

Suspendat în campionat, internaţionalul român Cristian Chivu a fost titular azi la Inter Milano.
Căpitanul naţionalei României a avut viaţă grea cu Robben, olandezul făcând deseori tot ce a vrut pe flancul lui Chivu.
În final, după accidentarea lui Ranocchia, Chivu a trecut la marcaj.

Inter – Bayern 0-1
Marcator (i): GOMEZ (90)
Stadion: "Giuseppe Meazza", Milano
Arbitri: Viktor Kassai – Gabor Eros, György Ring – Zsolt Szabo (toţi Ungaria)

Inter: 1 Júlio César – 13 Maicon, 15 Andrea Ranocchia, 6 Lúcio, 26 Cristian Chivu, 4 Javier Zanetti, 8 Thiago Motta, 10 Wesley Sneijder, 19 Esteban Cambiasso, 5 Dejan Stankovic, 9 Samuel Eto’o
Antrenor: Leonardo
Rezerve: 12 Luca Castellazzi, 14 Houssine Kharja, 17 McDonald Mariga, 23 Marco Materazzi, 27 Goran Pandev, 29 Philippe Coutinho, 55 Yuto Nagatomo

Bayern: 35 Thomas Kraft – 21 Philipp Lahm, 44 Anatoli Timoshchuk, 28 Holger Badstuber, 30 Luiz Gustavo, 10 Arjen Robben, 23 Danijel Pranjic, 25 Thomas Müller, 31 Bastian Schweinsteiger, 7 Franck Ribéry, 33 Mario Gomez
Antrenor: Van Gaal
Rezerve: 1 Hans-Jörg Butt, 2 Breno, 5 Daniel van Buyten, 8 Hamit Altintop, 16 Andreas Ottl, 18 Miroslav Klose, 39 Toni Kroos
min. 21: cartonaş galben, Javier Zanetti
min. 34: cartonaş galben, Franck Ribéry
min. 38: schimbare la Bayern; intră Breno, iese Pranjic, accidentat
PAUZĂ: a fost o primă repriză excelentă, desfăşurată într-un ritm demn de o finală UEFA Champions League!
Inter, care a abordat o tactică defensivă încercând să lovească pe contraatac, a ratat prima, prin Ranocchia, care a şutat alături din poziţie foarte bună, la o lovitură liberă bătută de Sneijder.
Bayern a avut câteva ocazii bune prin Luiz Gustavo (două şuturi puternice din afara careului mare), Ribéry (bară), Gomez.
În poarta bavarezilor, tânărul Thomas Kraft a făcut minuni, având câteva intervenţii excepţionale.
Destul de nesigur pe el, Chivu a avut probleme în prima repriză; Robben, adversarul său direct, l-a depăşit în câteva situaţii cu o uşurinţă dezarmantă;
REPRIZA SECUNDĂ
min. 54: Robben trage în bară!
min. 56: cartonaş galben, Sneijder
min. 57: ocazie uriaşă Inter, prin Cambiasso; la faza următoare, Robben ratează şi el; Olandezul face ce vrea pe flancul lui Chivu;
min. 73: intră Houssine Kharjala Inter, iese Ranocchia, accidentat; Chivu a trecut în centrul defensivei;
min. 85: Kraft e la post, la reluarea lui Thiago Motta
min. 87: cartonaşe galbene: Motta şi Gustavo
min. 90: GOL BAYERN, GOMEZ

Olympique Marseille – Manchester United 0-0
Marcator (i):
"Stade Vélodrome", Marseille
Arbitri: Dr. Felix Brych – Thorsten Schiffner, Mark Borsch – Knut Kircher (toţi Germania)

Olympique Marseille: 30 Steve Mandanda – 24 Rod Fanni, 21 Souleymane Diawara, 17 Stéphane M’Bia, 19 Gabriel Heinze, 6 Edouard Cissé, 8 Lucho González, 12 Charles Kaboré, 11 Loïc Rémy, 9 Brandão, 20 André Ayew
Antrenor: Didier Deschamps
Rezerve: 3 Taye Taiwo, 5 Vitorino Hilton, 7 Benoît Cheyrou, 15 Jordan Ayew, 16 Elinton Andrade, 18 Fabrice Abriel, 28 Mathieu Valbuena

Manchester United: 1 Edwin van der Sar – 22 John O’Shea, 12 Chris Smalling, 15 Nemanja Vidic, 3 Patrice Evra, 17 Nani, 24 Darren Fletcher, 16 Michael Carrick, 28 Darron Gibson, 9 Dimitar Berbatov, 10 Wayne Rooney
Antrenor: Alex Ferguson
Rezerve: 6 Wes Brown, 14 Javier Hernández, 18 Paul Scholes, 20 Fábio, 21 Rafael, 26 Gabriel Obertan, 29 Tomasz Kuszczak
PAUZĂ: meci cuminte pe "Stade Vélodrome", fără cartonaşe galbene. fără ocazii importante; Manchester United a avut o oportunitate de a marca prin Fletcher, al cărui şut din marginea careului mare francez, a fost prins în doi timpi de Mandanda
min. 70: intră, la gazde, Benoît Cheyrou
min. 73: la oaspeţi intră Scholes
min. 79: intră Valbuena