Gloria Bistriţa, liderul din retur

Revelaţia returului în Liga I, Gloria Bistriţa a învins astăzi, pe teren propriu, pe Universitatea Craiova - formaţie aflată pe ultima poziţie retrogradabilă -, scor 2-1, într-un meci care a contat pentru etapa a 22-a a Ligii I.

Meciul a început, practic, de la 1-0 pentru oaspeţi. Internaţionalul român Florin Costea a deschis scorul încă din minutul 3, în urma unui contratac rapid. Treptat, bistriţenii lui Marius Şumudică au revenit la cârma jocului, iar presiunea pe apărarea oltenilor s-a concretizat într-un penalty acordat uşor de centralul Teo Crăciunescu. Valerică Găman a ridicat piciorul prea sus în preajma porţii apărate de Silviu Lung, iar brazilianul Moraes a adus egalarea în urma loviturii de pedeapsă.

În minutul 69, tânărul Hora a stabilit scorul final al partidei, printr-un şut din apropierea punctului cu var, plasat la colţul lung.

Finalul de partidă a fost intensificat de eliminarea lui Albuţ. Goalkeeperul ardelenilor a luat cel de-al doilea galben pentru trageri de timp. Locul său între buturi a fost luat de Hora, care şi-a făcut datoria cu succes, şi Bistriţa a adunat 13 puncte din 15 posibile în acest retur de campionat. Oltenii olandezului Mark Wotte au adunat doar cinci puncte în deplasare în acest sezon, doar Unirea Alba Iulia reuşind mai puţine.

În tur, la Craiova, Universitatea s-a impus fără probleme, cu scorul de 5-1.

GLORIA BISTRIŢA - U CRAIOVA 2-1 Moraes (35 - penalty), Hora (69) / Fl. Costea (3)

Gloria Bistriţa: Albuţ - Homei, Ciucă, Frăsinescu, Latovlevici -  A. Mureşan, Băjenaru - Ze Rui, Coroian, Hora - Moraes. Antrenor: Marius Şumudică.

U Craiova: Lung jr. - Bădoi, Găman, Iliev, Bălace - Prepeliţă, Dilevski, R. Barbu -  M. Costea, Dina, Fl. Costea. Antrenor: Mark Wotte.