Finala US Open: Rafael Nadal - Novak Djokovic 3-1 (6-4, 5-7, 6-4, 6-2)

Rafael Nadal a câştigat pentru prima dată turneul de Mare Şlem US Open, după ce l-a învins în finală pe sârbul Novak Djokovic, scor 3-1 (6-4, 5-7, 6-4, 6-2).

Programată duminică, partida a fost amânată pentru luni, din cauza condiţiilor meteo. Mai mult, în setul al doilea, la scorul 4-4 (30-30), partida a fost suspendată din cauza unei furtuni care s-a abătut asupra arenei "Arthur Ashe" din New York.

• Primul set a fost câştigat de Nadal, după 50 de minute de joc care prevedeau o finală foarte echilibrată, scor 6-4.
  • În setul al doilea,sârbul a fost salvat de pauza neprevăzută. Deşi a fost condus cu 4-1, ibericul a revenit, iar ploaia a oprit jocul la scorul 4-4. După pauză, Djokovic a părut mai motivat, adjudecându-şi actul al doilea, 5-7.
  • Deşi a recuperat 5 mingi de break, în setul al treilea, la scorul de 4-2 pentru Nadal, Djokovic a cedat, 6-4.
  • Ultima parte a întâlnirii l-a găsit pe sârb într-o cădere de formă, oboseala acumulată pe parcusul turneului spunându-şi cuvântul, 6-2.

După aproape patru ore de joc (trei ore şi 42 de minute), Rafael Nadal a intrat în posesia mult râvnitului trofeu, turneul de la New York fiind singurul de Mare Şlem, care lipsea din vitrina numărului 1 mondial. Spaniolul a mai câştigat alte opt turnee de Mare Şlem: Australian Open (1), Roland Garros (5), Wimbledon (2).

Învingătorul de astăzi va fi recompensat cu un cec în valoare de 1,7 milioane de dolari, în timp ce perdantul va pleca acasă cu "doar" 850.000 de dolari.

Novak Djokovic are totuşi un motiv de bucurie. Prezenţa în finala de astăzi l-a ajutat să urce pe poziţia a doua în clasamentul ATP, devansându-l pe elveţianul Roger Federer.

Favorit numărul 1 al turneului, spaniolul Rafael Nadal s-a aflat la prima finală de la US Open. El s-a calificat în ultimul act al turneului, după ce l-a învins pe rusul Mihail Iujnîi (6-2, 6-3, 6-4).

De cealată parte, Novak Djokovic (3) se află la cea de-a doua finală, după cea pierdută în faţa lui Roger Federer (2), în 2007. Sârbul şi-a luat revanşa anul acesta, eliminându-l în semifinale pe elveţian, după patru ore de joc şi cinci seturi, 5-7, 6-1, 5-7, 6-2, 7-5.

Totodată, finala din acest an este prima din ultimii şapte ani care nu îl are ca protagonist pe Roger Federer, finalist în precedentele şase finale şi câştigător a cinci dintre acestea.

1 2 3 4 5 Rafael Nadal 6 5 6 6 - 3 Novak Djokovic 4 7 4 2 - 1 Nadal - Djokovic Aşi 8 - 5 Lovituri câştigătoare 49 - 45 Duble greşeli 2 - 4 Greşeli neforţate 31 - 47 Puncte 136 - 119

Sursa foto: Reuters