Iată rezultatele:

FC Mika (Armenia) – FC Rabotnicki (Macedonia) 0-0, în tur 0-1
FK Teteks (Macedonia) – FK Ventspils (Letonia) 3-1, în tur 0-0
FC Torpedo Zhodino (Belarus) – OFK Belgrad (Serbia) 0-1, în tur 2-2
FK Dukla Banska Bystrica (Slovacia) – FC Zestafoni (Georgia) 1-0, în tur 0-3
FC Mogren (Muntenegru) – Maccabi Tel-Aviv (Istrael) 2-1, în tur 0-2
Spartak Zlatibor (Serbia) – FC Differdange 03 (Luxemburg) 2-0, în tur 3-3
FK Qarabag (Azerbaidjan) – Portadown FC (Irlanda de Nord) 1-1, în tur 2-1
Dinamo Tbilisi (Georgia) – Gelfe IF (Suedia) 2-1, în tur 2-1
FC TPS Turku (Finlanda) – Cercle Bruges (Belgia) 1-2, în tur 1-0
HNK Sibenik (Croaţia) – Anorthosis Famagusta (Cipru) 0-3 după prelungiri, în tur 2-0
FC Dnepr Mogilev (Belarus) – Stabaek IF (Norvegia) 1-1, în tur 2-2
NK Siroji Brijeg (Bosnia) – FK Austria Viena (Austria) 0-1, în tur 2-2
FK Jelgava (Letonia) – Molde FK (Norvegia) 2-1, în tur 0-1
FC Banik Ostrava (Cehia) – FC WIT Georgia (Georgia) 0-0, în tur 6-0
JK Sillamäe Kalev (Estoria) – FC Dinamo Minsk (Belarus) 0-5, în tur 1-5
FC Karpati Lvov (Ucraina) – KR Reykjavik (Islanda) 3-2, în tur 3-0
FC Dacia Chişinău (Republica Moldova) – Kalmar FF (Suedia) 0-2, în tur 0-0
Randers FC (Danemarca) – ND Gorica (Slovenia) 1-1, în tur 3-0
FC Iskra-Stali (Republica Moldova) – EIF Elfsborg (Suedia) 0-1, în tur 1-2
APOEL FC (Cipru) – FK Tauras (Lituania) 3-1, în tur 3-0
KF Tirana (Albania) – FC Utrecht (Olanda) 1-1, în tur 0-4
Bnei Yehuda Tel-Aviv (Israel) – Shamrock Rovers (Irlanda) 0-1, în tur 1-1
Dinamo Bucureşti (România) – Olimpia Bălţi (Republica Moldova) 5-1, în tur 2-0
Wisla Cracovia (Polonia) – KFK Siauliai (Lituania) 5-0, în tur 2-0
FC Vaduz (Liechtenstein) – Brondby IF (Danemarca) 0-0, în tur 0-3
Dundakl FC (Irlanda) – PFC Levski Sofia (Bulgaria) 0-2, în tur 0-6
Vikingur (Insulele Feroe) – Beşiktaş Istanbul (Turcia) 0-4, în tur 0-3
KS Ruch Chorzow (Polonia) – La Valletta FC (Malta) 0-0, în tur 1-1
Rapid Viena (Austria) – FK Suduva (Lituania) 4-2, în tur 2-0
NK Maribor (Slovenia) – FC Videoton (Ungaria) 2-0, în tur 1-1
Bangor City FC (Ţara Galilor) – FC Honka Espoo (Finlanda) 2-1, în tur 1-1
Györ (Ungaria) – FK Atyrau (Kazahstan) 2-0, în tur 3-0
SP Tre Penne (San Marino) – NK Zrinjski (Bosnia) 2-9, în tur 1-4
Olympiakos FC (Grecia) – KS Besa (Albania) 6-1, în tur 5-0
KF Bora Banja Luka (Bosnia) – FC Lausanne (Elveţia) 1-1, în tur 0-1
Sporting Fingal (Irlanda) – CS Maritimo (Portugalia) 2-3, în tur 2-3
HNK Cibalia (Croaţia) – Cliftonville FC (Irlanda de Nord) 0-0, în tur 0-1
FK Buducnost Podgorica (Muntenegru) – FK Baku (Azerbaidjan) 1-2, în tur 3-0
Breidablik (Islanda) – Mortherwell FC (Scoţia) 0-1, în tur 0-1.
Echipele scrise cu majuscule s-au calificat în turul următor

Meciul Sant Julia (Andorra) – MyPa-47 (Finlanda) a fost fost amânat pentru astăzi din cauza timpului nefavorabil.

Iată cum arată ţintarul turului III preliminar al Europa League:

Odense (Danemarca) – Zrinjski (Bosnia-Herţegovina)
Dnepr Mogilev (Belarus) – Banik Ostrava (Cehia)
FC Liverpool (Anglia) – Rabotnicki (Macedonia
Maritimo Funchal (Portugalia) – Bangor City (Ţara Galilor)
Beroe (Bulgaria) – Rapid Viena (Austria)
FC Timişoara (România) – MYPA (Finlanda)/Sant Julia (Andorra)
ŢSKA Sofia (Bulgaria) – Cliftonville (Irlanda de Nord)
Karpati Lvov (Ucraina) – Zestafoni (Georgia)
Shamrock Rovers (Irlanda) – Juventus Torino (Italia)
Elfsborg (Suedia – Teteks (Macedonia)
Nordsjaelland (Danemarca) – Sporting Lisabona (Portugalia)
NK Maribor (Slovenia) – Hibernian (Scoţia)
Steaua Roşie Belgrad (Serbia) – Slovan Bratislava (Slovacia)
Inter Turku (Finlanda) – Genk (Belgia)
Ruch Chorzow (Polonia) – Austria Viena (Austria)
Plzen (Cehia) – Beşiktaş Istanbul (Turcia)
Olympiacos Pireu (Grecia) – Maccabi Tel-Aviv (Israel)
Wisla Cracovia (Polonia) – Qarabag (Azerbaidjan)
Sturm Graz (Austria) – Dinamo Tblisi (Georgia)
Anorthosis Famagusta (Cipru) – Cercle Brugge (Belgia)
Buducnost Podgorica (Muntenegru) – IF Brondby (Danemarca)
FK Molde (Norvegia) – VfB Stuttgart (Germania)
Maccabi Haifa (Israel) – Dinamo Minsk (Belarus)
FC Utrecht (Olanda) – FC Lucerna (Elveţia)
Sibir Novosibirsk (Rusia) – Appollon Limassol (Cipru)
Randers FC (Danemarca) – FC Lausanne (Elveţia)
Dinamo (România) – Hajduk Split (Croaţia)
AZ Alkmaar (Olanda) – IFK Goteborg (Suedia)
Spartak Zlatibor Voda (Serbia) – Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina)
ETO Gyor (Ungaria) – Montpellier (Franţa)
Aelsund (Norvegia) – Motherwell (Scoţia)
Kalmar FF (Suedia) – Levski Sofia (Bulgaria)
Galatasaray Istanbul (Turcia) – OFK Belgrad (Serbia)
Jagiellonia Bialystok (Polonia) – Aris Salonic (Grecia)
APOEL Nicosia (Cipru) – Jablonec (Cehia).
Meciurile tur vor avea loc joia viitoare, pe 29 iulie, iar returul peste o săptămână, pe 5 august.