De 2xVictor

De 2xVictor

Victor Hănescu şi Victor Crivoi s-au calificat ieri în turul doi al turneului de tenis de la Wimbledon, la capătul a două dintre cele mai spectaculoase partide disputate în această ediţie pe iarba londoneză.

Primul fericit a fost Crivoi, care a trecut în cinci seturi, 4-6, 6-1, 7-6, 2-6, 6-3, de germanul Bjorn Phau. Victor Crivoi, care nu are nici măcar fotografie pe site-ul oficial al turneului londonez, s-a ales, în urma succesului, cu un cec în valoare de 17.750 de lire sterline (aproximativ 21.000 de euro).

Cu aceeaşi sumă şi-a rotunjit veniturile şi Victor Hănescu, cel care pornea cu prima şansă în duelul cu spaniolul Ivan Navarro, dar a câştigat chinuit. Hănescu l-a învins pe iberic după un meci maraton, care a durat patru ore şi 11 minute, scor 6-3, 6-7, 6-4, 6-7, 12-10! În setul decisiv, la scorul de 7-6, Navarro a irosit două mingi de meci. Andrei Pavel a jucat şi el ieri, tot cinci seturi, dar a trebuit să se recunoască învins de brazilianul Thiago Alves, scor 3-6, 6-2, 1-6, 6-2, 1-6.

În turul următor, Victor Crivoi va da piept cu rusul Nikolai Davidenko, în timp ce Hănescu îl va întâlni pe francezul Nicolas Devilder. Tot ieri, Monica Niculescu a fost eliminată din competiţie de Iaroslava Şvedova, din Kazahstan, în două seturi, 1-6, 0-6. Monica se întoarce acasă mai bogată cu 12.500 de euro.