Craiova riscă să rateze cupele europene, după ce a pierdut cu Viitorul. Echipa lui Hagi a întors rezultatul în repriza a doua

CS „U” Craiova a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-2, de FC Viitorul, în ultima etapă a play-off-ului Ligii I.

CS „U” Craiova și FC Viitorul s-au luptat, sâmbătă, pentru a-și asigura calificarea în cupele europene. Câștig de cauză au avut elevii lui Gheorghe Hagi, care s-au impus cu scorul de 2-1. Oltenii au deschis scorul în prima repriză, prin Ivan Martici (16), oaspeții au revenit în partea a doua. Mai întâi, Valentin Mihăilă a marcat în propria poartă, în minutul 70, iar Denis Drăguș a lovit decisiv în minutul 90+3. FC Viitorul a încheiat sezonul pe locul al 3-lea, cu 39 de puncte, Craiova este pe poziția a 4-a, cu 36 de puncte. Pentru a juca în cupele europene, oltenii trebuie să spere că formația antrenată de Gheorghe Hagi o va învinge pe Astra Giurgiu în finala Cupei României.