Brazilia a fost eliminată de Paraguay, la penalty-uri, în „sferturile” Copei America

Reprezentativa din Paraguay a reușit, aseară, să se califice în semifinalele Copei America, după ce a trecut de Brazilia, cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare.

Aseară, la Concepcion, Brazilia și Paraguay s-u duelat în sferturile de finală ale Copei America, iar la finalul celor 120 de minute de joc, scorul era egal, 1-1.

Până atunci, „Selecao” a deschis scorul prin Robinho, în minutul 15, dar paraguayenii au egalat prin Derlis Gonzalez, în minutul 72, din penalty. La loviturile de departajare, reprezentativa din „Țara Cafelei” a punctat prin Fernandinho, Miranda și Coutinho, iar Everton Ribeiro și Douglas Costa au ratat, în timp ce pentru Paraguay golurile au fost marcate de O. Martinez, Caceres, Bobadilla și D. Gonzalez, iar „veteranul” Santa Cruz a ratat.

Așadar, în semifinalele Copei America vor avea loc partidele Chile - Peru şi Argentina - Paraguay, în direct la Digi sport 1, luni şi marţi noapte, de la 02.30.

ECHIPELE

Brazilia: Jefferson - Alves, Thiago Silva, Miranda, Felipe Luis - Fernandinho, Elias - Willian (Douglas Costa, 60), Coutinho, Robinho (Everton Ribeiro, 87) - Firmino (Diego Tardelli, 87) Antrenor: Carlos Dunga

Paraguay: Villar - Caceres, Da Silva, Valdez, Piris - Aranda (O. Martinez, 77), Gonzales Aguilar, E. Benitez (Oscar Romero, 84) - N. Valdez (Bobadilla, 74), Roque Santa Cruz Antrenor: Ramon Diaz