Scene de groază pe stadion. Arbitru, snopit în bătaie chiar în preajma Paștelui. Spectatorii au năvălit în teren. Video

Arbitrul Bogdan Duțu a fost snopit în bătaie la finalul meciului dintre Pomicola-Raciu și Cetatea Târgoviște. Totul a pornit de la o fază litigioasă.

Meciul Pomicola Raciu – Cetatea Târgoviște, din Liga a cincea din Dâmbovița, va rămâne unul dintre cele mai oribile evenimente prin care a trecut arbitrul Bogdan Duțu din Târgoviște. Centralul de 27 de ani a fost lovit de câțiva fani ai gazdelor în minutele de prelungire, după o fază litigioasă.

Finalul partidei Pomicola Raciu – Cetatea Târgoviște a fost plin de surprize. În minutul 90+3, la scorul de 1-1, arbitrul a dictat o simulare la o cădere în careu a unui jucător al gazdelor în loc de penalty. Atât a fost suficient pentru ca să înceapă scandalul. Mai mulți spectatori au invadat terenul și nu a mai contat că era Sâmbăta Mare, iar terenul este situat chiar lângă o biserică. Câțiva indivizi au sărit să-l ia la bătaie pe centralul târgoviștean, fiind cu greu apărat de oficialii echipei-gazdă, scris Digisport.ro.

AJF Dâmbovița va lua măsuri dure împotriva echipei din Raciu. Faptele au fost relatate de un om de fotbal. De asemenea, întâmplările au fost filmate.

„Din câte s-au văzut, arbitrul a fost lovit de doi spectatori, care au pătruns pe teren în momentul când s-a fluierat simulare la unul dintre componenții echipei din Raciu. La acea fază spectatorii din Raciu au cerut penalty, după care, pe teren s-a creat învălmășeală în jurul arbitrului, iar doi dintre spectatorii intrați pe teren l-au lovit. Nu e normal ce s-a întâmplat. Normele de securitate nu au fost respectate. Totul s-a întâmplat în minutul 90+3 al jocului. Chiar dacă a fost lovit, pentru început, arbitrul a fluierat reluarea meciului, iar apoi a fluierat sfârșitul întâlnirii.”, a declarat personajul prezent pe terenul din Raciu.

Acest caz se va afla pe masa Comisiei de Disciplină a AFF Dâmbovița pentru analiză și se vor lua măsurile care se impun.

În clasamentul Ligii a 5-a Dâmboviţa, Seria Nord, Pomicola Raciu ocupă locul 5, cu 41 de puncte, iar Cetatea Târgovişte e lider, cu 59 de puncte.