Supercupa Spaniei, show-ul de la miezul nopţii: FC Barcelona - Real Madrid 3-2 | VIDEO

FC Barcelona îşi menţine supremaţia în fotbal, câştigând Supercupa Spaniei, după o dublă fabuloasă cu Real Madrid. În returul de pe Nou Camp, de azi-noapte, Barca s-a impus cu 3-2, după ce în tur s-a înregistrat un scor egal, 2-2.

După spectacolul magnific produs duminică, în tur, pe „Santiago Bernabeu”, FC Barcelona și Real Madrid au făcut show și noaptea trecută, în returul Supercupei Spaniei. Duelul giganţilor din fotbalul mondial s-a reluat de la 2-2, scorul cu care s-a încheiat prima manşă. Partea a doua a fost adjudecată de Barca cu 3-2. Messi, triplă istorică Cu o dublă, Lionel Messi a fost decisiv, aducând a 10-a Supercupă în vitrina catalanilor şi a treia la rând. Pentru Barca a mai marcat Iniesta, iar pentru albi au punctat Cristiano Ronaldo şi Benzema. Punctul de 3-2 a fost realizat de Messi în minutul 88, când toată lumea se pregătea de prelungiri. Messi a marcat de trei ori în dubla cu Real. Cu aceste reuşite, el a devenit cel mai bun marcator în Supercupă. Real Madrid n-a făcut antijocul din alte partide contra Barcelonei. Jose Mourinho şi-a pus echipa să atace, iar Ronaldo şi Benzema s-au conformat (portughezul a mai trimis o dată balonul în bară). Mourinho a ieșit victimă din mai multe puncte de vedere. Arogantul tehnician a primit o palmă în încăierarea din final, fiind lovit pe când se afla cu spatele de către un oficial al catalanilor. Jocul de pe „Nou Camp” a început la miezul nopții în România (ora 23.00 în Spania), fiind urmărit de peste 92.000 de spectatori şi de miliarde de telespectatori din întreaga lume. Guardiola, la egalitate cu Cruyff Guardiola l-a egalat pe mentorul său, olandezul Johan Cruyff, în topul celor mai titrați antrenori din istoria Barcelonei. Ambii au câte 11 trofee. Pep are acum în palmares trei titluri, un Mondial al cluburilor, o Supercupă a Europei, două Ligi ale Campionilor, o Cupă a Spaniei şi trei Supercupe ale Spaniei. Cruyff, părintele celebrului Dream Team, din care Guardiola făcea parte ca jucător, are un titlu mai mult decât Guardiola şi o Cupă a Campionilor în minus. Guardiola deţine recordul mondial, de acum două stagiuni, de a fi câştigat toate cele 6 competiţii în care echipa lui a luat parte! Ambele cluburi aveau înaintea jocului, în palmares, 73 de trofee interne şi internaţionale. Acum, Barca are cu unul peste Real. Dictatură sau revoluţie, se întreba înaintea jocului cotidianul Marca, căutând răspunsul la uriaşa rivalitate dintre Barca şi Real. Dictatura înseamna continuarea actualei stări de lucruri, în care Barcelona conduce ostilităţile, iar revoluţia ar fi fost reprezentată de succesul albilor. VEZI AICI cum l-a agresat Mourinho pe secundul Barcelonei. COMENTARIUL LIVE AL PARTIDEI min. 90 - 4 minute de prelungiri. În primul dintre ele, Messi a fost anulat de Casillas, la o fază care, în mod normal, ar fi trebuit să aducă 4-2 pe tabelă. Marcelo este eliminat în ultimul minut de prelungiri, după un fault brutal asupra lui Fabregas. Jocul s-a încheiat într-o bătaie generală, la care au participat, printre alţii, Mourinho, Ozil şi Higuain, iar centralul a împărţit alte cartonaşe roşii. Au mai fost eliminaţi Villa şi Ozil, ambii fiind schimbaţi în repriza a doua. Mourinho a fost lovit, pe când era cu spatele, de un oficial al gazdelor. min. 88 - Messi rezolvă meciul cu un gol reuşit la spartul târgului, când toată lumea (inclusiv cei peste 92.000 de spectatori) se pregătea de prelungiri: 3-2!!! Şut în plin, după o centrare de pe dreapta a lui Adriano. min. 83 - Keita intră în locul lui Busquets. min. 82 - Madrilenii egalează prin Benzema după un corner al lui Kaka. Atât catalanii, cât şi madrilenii s-au încurcat reciproc la acea fază: 2-2!!!! La acest scor, partida intră în prelungiri. Pedro i-a lăsat locul lui Fabregas, care debutează la clubul vieţii lui. min. 78 - Ozil îi lasă locul lui Kaka. min. 73 - Iese Villa, destul de şters, intră Adriano. min. 71 - Din poziţie centrală, de la doar 6 metri de poartă, Sergio Ramos a reluat pe lângă poartă, cu capul, centrarea din corner a lui Ozil. min. 69 - După un corner, Benzema trimite un vole, cu şiretul, dar mingea s-a ridicat precum un zmeu peste buturile catalane. min. 66 - Alves are o nouă intervenţie excelentă, anulând acţiunea lui Benzema. La faza următoare, Messi a înşirat câţiva albi în careul oaspeţilor, dar a şutat central, iar Casillas a blocat. min. 64 - Mourinho riscă din ce în ce mai mult. Di Maria i-a lăsat locul lui Pepita Higuain. min.63 - Pepe încasează un galben pentru o intervenţie dură. min. 53 - Ronaldo trece de Alves, care l-a blocat bine în prima repriză, dar trimite pe jos, la colţul scurt, facil pentru Valdes de prins. min. 51 - Real Madrid s-a aşezat în jumătatea adversă, dar nu ameninţă serios, încă, poarta lui Valdes. min. 46 - S-a reluat partea a doua. Mourinho l-a scos pe Khedira, care a încasat un cartonaş galben în prima repriză, şi l-a introdus pe Marcelo. PAUZĂ Prima repriză a fost conform aşteptărilor, animată de faze şi cu trei goluri, cele ale Barcelonei fiind rafinate. Real Madrid a surprins plăcut deoarece nu a mai jucat la ciupeală, ca în alte dăţi, când Jose Mourinho a ridicat tranşee în apărare. min. 45 - La fel ca în tur, Messi s-a trezit în finalul primei reprize. O pasă genială a lui Pique l-a pus pe argentinian în poziţie ideală de a-l loba pe Casillas: 2-1!!!! Lucrurile nu s-au schimbat prea mult pentru oaspeţi, fiindcă Real oricum trebuia să mai marcheze o dată. Numai că, la 2-2, meciul va intra în prelungiri, pe când la 2-1 ar fi adus victoria madrilenilor. min. 37 - Scăpat singur pe centru, Messi trage în piciorul lui Casillas, ieşit perfect la blocaj. 1-1 la intervenţii mari în duelul Casillas-Valdes. min. 29 - Ozil, cel care a deschis scorul în tur, intră în careu, şutează la colţul lung, dar acelaşi Valdes intervine miraculos. Doar lovitură de colţ pentru Real Madrid. Mourinho a imprimat echipei sale o tactică ofensivă, contrar uzanţelor. min. 26 - Din marginea careului mare, Ronaldo bubuie mingea, care izbeşte violent transversala, deviată fiind de Valdes! Mare oportunitate de a marca pentru Real Madrid. min. 25 - Barca îşi hăituieşte adversarul pe contraatac, dar nici madrilenii nu stau cu mâinile în sân. Ocaziile se succed cu repeziciune de la o poartă la alta. min. 22 - Pedro finalizează cu un şut puternic, cu stângul, din marginea careului mare. Casillas deturnează balonul peste poartă. Mingea ar fi intrat sub bară, faza fiind una de contraatac purtat în mare viteză de Iniesta. Cornerul a fost transformat într-o ocazie de gol, nu foarte mare însă, Villa reluând cu capul slab. min. 20 - Khedira bâlbâie o minge în careu, dar izbuteşte să scoată bine mingea pentru Benzema, dar francezul a luftat. În faza imediat următoare, Cristiano Ronaldo egalează: 1-1!!!!! min. 15 - Messi inventează o pasă în zona centrală pentru Iniesta, iar jucătorul care a decis finala Cupei Mondiale din Africa de Sud, scăpat singur spre poartă, îl lobează pe Iker Casillas. Magicienii Barcelonei conduc pe tabelă: 1-0!!!!! Real trebuie să marcheze de două ori. min. 13 - Gazdele au prima ocazie de gol, după o perioadă în care i-au lăsat pe madrileni să se arunce în ofensivă. min. 5 - Ritmul jocului este la fel de nebun ca în tur, cu Barcelona preluând treptat controlul jocului. Fabuloşii mijlocaşi centrali ai catalanilor construiesc acţiuni electrizante. Guardiola l-a trecut pe Fabregas, abia ajuns la echipă, pe foaia de joc. min. 2 - Barcelona este masată în propria jumătate, aproape sufocată. Albii lui Mourinho sunt obligaţi să marcheze, pentru a spera că vor pune mâna pe trofeu.

min. 1 - Catalanii au avut lovitura de start, urmată apoi de o ofensivă furibundă a madrilenilor, care s-au năpustit în atac din primele secunde. Cristiano Ronaldo a şutat din unghi, iar Valdes a parat. ECHIPELE BARCELONA (4-3-3): Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Abidal - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Villa. Antrenor: Pep Guardiola Rezerve: Pinto, Fontas, Adriano, Keita, Fabregas, Thiago şi Alexis Sanchez REAL MADRID (4-2-3-1): Casillas - S. Ramos, Pepe, Carvalho, F. Coentrao - X. Alonso, Khedira - Di Maria, Ozil, C. Ronaldo - Benzema. Antrenor: Jose Mourinho Rezerve: Adan, Marcelo, Albiol, Arbeloa, Callejon, Kaka şi Higuain Lionel Messi înscrie pentru Barcelona înşelându-l cu o execuţe specifică pe portarul Real-ului, Iker Casillas. Foto: REUTERS/Gustau Nacarino Pepe îşi manifestă frustrarea la pasa ratată a unui coechipier, în timpul partidei pentru Supercupa Spaniei dintre Real Madrid şi FC Barcelona. Foto: REUTERS/ Albert Gea Andres Iniesta a deschis scorul pentru FC Barcelona în returul pentru Supercupa Spaniei disputat împotriva  celor de la Real Madrid. Foto: REUTERS/Marti Fradera (SPAIN - Tags: SPORT SOCCER) Barcelonezul David Villa  încearcă să-l stopeze pe Di Maria de la Real Madrid în timpul partidei retur pentru Supercupa Spaniei. Foto: REUTERS/Albert Gea Benzema este în culmea fericirii după marcarea unui gol în poarta adversarilor ded la FC Barcelona. Foto: REUTERS/Gustau Nacarino Messi & Comp. celebrează câştigarea Supercupei Spaniei la finalul partidei susţinute împotriva celor de la Real Madrid. Foto: REUTERS/ Albert Gea