Evenimentul Zilei > Actualitate > LIGA EUROPA: VfB Stuttgart – Steaua 2-2. „Militarii” au fost la un pas de a da lovitura în Germania

În oraşul celebrei mărci de automobile Mercedes, echipa de fotbal Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de la Stuttgart, cu VfB, prima din cadrul Grupei E a Ligii Europa.

„Militarii” au început curajos, tânărul L. Filip expediind un şut la poarta şvabilor” încă de la prima acţiune a partidei. Numai că deschiderea de scor le-a aparţinut nemţilor, Ibisevici finalizând, cu capul, o centrare de pe stânga.
Nici n-au apucat, însă, gazdele să se bucure pe deplin că Steaua a şi egalat. Adi Popa l-a lansat excelent pe Nikolici, acesta a fost blocat de portarul Ulreich, dar mingea a ajunsla Chipciu, care a marcat. Szukala a fost aproape de a-i aduce pe stelişti în avantaj în minutul 30, când a reluat cu capul puţin pe lângă bară, iar la poarta cealaltă, Cacau, Ibisevici şi Gentner i-au dat emoţii lui Tătăruşanu.
În startul reprizei secunde, cei din Stuttgart au pus o presiune fantasatică, iar Tătăruşanu a fost la un pas de a o „comite” din nou, ieşind aiurea pe o centrare. Portarul Stelei s-a revanşat însă la faza imediat în următoare, când a blocat din situaţie de unu contra unu, după o gafă a lui Pârvulescu. Românii au fost ajutaţi şi de şansă, Cacau trimiţând de două ori balonul în transversală!
În minutul 80, Adi Popa a scos un penalty, pe care Rusescu l-a tranformat şi se părea că Steaua va da lovitura în Germania. Din păcate, peste cinci minute, Niedermeier a scăpat din marcajul lui Chiricheş şi a reuşit să-i salveze pe „şvabi” de la eşec.
În celălalt meci din Grupa E, FC Copenhaga a câştigat cu scorul de 2-1 partida de pe teren propriu cu Molde. În etapa viitoare, programată pe 4 octombrie, Steaua va juca acasă cu FC Copenhaga, iar VfB Stuttgart se va deplasa în Norvegia, pentru partida cu Molde.
Pentru partida de la Stuttgart, Laurenţiu Reghecampf, antrenorul Stelei, a pregătit o surpriză. După 6 luni, mijlocaşul Andrei Prepeliţă a început un meci ca titular! Fostul jucător al Universităţii Craiova a suferit, în martie, o ruptură a ligamentelor încrucişate, iar de atunci, singura sa apariţie pe teren a avut loc în repriza a doua a partidei câştigate de „militari”, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 în faţa lituanienilor de la Ekranas, din manşa secundă a play-off-ului Ligii Europa. Prepeliţă a jucat la Stutgart doar în prima repriză, fiind schimbat la pauză.
Laurenţiu Reghecampf, antrenorul în vârstă de 37 de ani al Stelei, n-a rămas repetent la germană, limbă al cărei fan este, după ce a evoluat timp de nouă ani în primele două divizii ale Bundesligii.

LIGA EUROPA, GRUPA E
VfB Stuttgart – Steaua 2-2
Marcatori: Ibisevici (5), Niedermeier (85) / Chipciu (6), Rusescu (80-penalty)
ECHIPELE DE START
Stuttgart: Ulreich – Sakai, Niedermeier, Rodriguez, Boka – Kvist, Gentner – Hanjal, Cacau, Torun – Ibisevici. Antrenor: Bruno Labbadia
Steaua: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Chiricheş, Pârvulescu – Prepeliţă, Bourceanu, L. Filip – Ad. Popa, Nikolici, Chipciu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf
Arbitru la centru: Serge Gumienny (Belgia)
LIVE TEXT
Minutul 90+3: Final de meci. Stuttgart şi Steaua încheie partida la egalitate, scor 2-2.
Minutul 89: Tătăruşanu respinge senzaţional două şuturi consecutive ale nemţilor, de la numai câţiva metri.
Minutul 85: GOL STUTTGART! Niedermeier deviază mingea cu capul în plasa porţii lui Tătăruşanu.
Minutul 82: Schimbare la Steaua: iese Pârvulescu, intră Latovlevici.
Minutul 80: GOOOL STEAUA! Rusescu transformă lovitura de pedeapsă şi „roş-albaştrii” conduc cu 2-1 la Stuttgart!
Minutul 79: Adi Popa cade în careul gazdelor după un duel cu un adversar iar arbitrul dictează penalty!
Minutul 75: Tătăruşanu respinge foarte bine şutul lui Sakai.
Minutul 68: Cacau reia din nou în transversală! Ocazie mare pentru Stuttgart!
Minutul 64: Rusescu îşi încearcă din nou şutul, dar trage peste poartă.
Minutul 62: Schimbare la Stuttgart: Okazaki îl înlocuieşte pe Tonul.
Minutul 58: Rusescu trage din poziţie bună, dar portarul Ulreich reţine.
Minutul 56: Ocazie uriaşă pentru Steaua! Nikolici este găsit excelent în careu de Rusescu, dar, faţă în faţă cu portarul advers, trage peste poartă.
Minutul 53: Nemţii presează în careul Stelei, Cacau reia cu capul în transversală! La faza anteriorare, Tătăruşanu intervenise excelent după o gafă a lui Pârvulescu.
Minutul 49: Ad. Popa centrează în faţa porţii, dar, din păcate, niciun jucător al Stelei nu se afla acolo ca să împingă mingea în plasă.
Minutul 46: Laurenţiu Reghecampf operează două modificări în echipa Stelei: Pintilii îi ia locul lui Filip, iar Rusescu intră în locul lui Prepeliţă.
Minutul 46: S-a reluat meciul.
Minutul 45+1: Se încheie prima repriză. La pauză, VfB Stuttgart – Steaua 1-1.
Minutul 39: Rodriguez reia peste poarta lui Tătăruşanu, după o lovitură de colţ.
Minutul 33: Tătăruşanu respinge în corner mingea reluată cu capul de Ibisevici.
Minutul 30: Bourceanu execută o lovitură de colţ, iar Szukala reia cu capul, din interiorul careului, puţin pe lângă poarta gazdelor.
Minutul 23: Gentner trage din afara careului, mingea trece puţin peste poarta lui Tătăruşanu.
Minutul 18: Nemţii dau emoţii, dar Tătăruşanu reţine şutul lui Neidermeier.
Minutul 12: Ocazie bună pentru Steaua: Bourceanu execută o lovitură liberă puţin pe lângă poarta gazdelor.
Minutul 6: GOOOL STEAUA! Imediat după reluarea jocului, Nikolici scapă spre buturile nemţilor, îl driblează pe portar, mingea ajunge la Chiricheş, care egalează! Start nebun de meci la Stuttgart!
MINUTUL 5: GOL STUTTGART! Ibisevici profită de pasivitatea lui Chiricheş şi înscrie cu capul, după o centrare de pe stânga.
Minutul 1: Lucian Filip expediază primul şut spre poartă al meciului, mingea ocoleşte buturile celor de la Stuttgart.
Minutul 1: A început meciul. Steaua a avut lovitura de start.
—————————————————————————–
„Steaua are un meci dificil, având în vedere forma nemţilor până în acest moment, ei dorind să-şi transforme eşecurile din campionat în reuşite europene. O echipă de valoare îşi revine, la un moment dat. Ar fi bine ca Stuttgart să-şi revină după acest meci. Stelei îi va fi greu la Stuttgart", ne-a declarat, înaintea jocului, Dumitru Dumitriu, antrenorul care a calificat Steaua de trei ori consecutiv în grupele Ligii Campionilor, în anii ,90.
Dumitriu zice că varianta Laurenţiu Reghecampf s-a dovedit o alegere bună din partea oficialilor Stelei. "Reghe s-a disciplinat în Germania. Ca antrenor, ştie să ţină colectivul în mână", zice Ţiţi.
La Cercul Militar Naţional, CSA Steaua a sărbătorit, miercuri, 65 de ani de existenţă. La eveniment au fost invitate şi foste glorii ale echipei de fotbal, ajunsă acum pe mâna unui fost oier.

Informaţiile publicate de evz.ro pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.