Bayern München a fost la un pas de umilinţă aseară Mönchengladbach. Trupa pregătită Jupp Heynckes a pierdut cu 1-3, după ce, în minutul 71, gazdele conduceau cu 3-0.

La meciul de pe "Borussia-Park" din Mönchengladbach au asistat 54.047 de spectatori.

Borussia, locul 5 înaintea acestei runde cu numărul 18, a început tare meciul, reuşind să deschidă scorul în minutul 11 prin Marco Reus, aflat la a 11-a reuşită în acest sezon.

Tânărul mijlocaş Patrick Herrmann, 20 de ani, a reuşit o dublă de senzaţie, marcând în minutele 41 şi 71.

Bayern, de la care nu au lipsit supervedetele Philipp Lahm, Arjen Robben, Bastian Schweinsteiger, Thomas Müller sau Mario Gomez, a reuşit golul de onoare cu un sfert de oră înainte de final prin Bastian Schweinsteiger.