Kingsley Jones, antrenorul galez al rușilor, are la dispoziție un lot de 29 de jucători.

Față de meciul cu Portugalia, câștigat de ruși în deplasare, 33-32, lipsesc Viktor Kobzev, Roman Kokorin, Kirill Kopeshkin, Igor Kurashov, Alexey Panasenko, Stanislav Selsky, Maxim Sturza și Artyom Fatahov.

După o pauză de aproape doi ani, pricinuită de o accindentare, Kirill Kulemin va evolua din nou pentru naționala Rusiei.

Kulemin, jucător de Linia a II-a, evoluează în Franța, la Castres.

Ultimul meci internațional al lui Kulemin a fost tot împotriva României, exact acum doi ani, la Soci, scor 21-21.

O premieră o constituie convocarea lui Ivan Kotov, cel care până acum a jucat doar în naționala de rugby 7.

Rușii fac eforturi să-i aibă la startul meciului și pe "englezii" Viktor Gresev și Vladislav Korshunov, de la London Wasps.

Kingsley Jones îi vrea inclusiv pe Vasili Artemiev, aripa de la Northampton și pe Andrei Ostrikov, "linia a II-a" de la Sale Sharkes.

Lotul Rusiei:

1 Denis Antonov – Slava Moscova linia a doua
2 Mihail Babaev VVA – Podmoskovye Monino centru
3 Vladimir Boltenkov – Imperia Penza linia a doua
4 Vladmir Botvinnikov – Enisei Krasnoyarsk pilier
5 Alexei Volkov VVA-Podmoskovye Monino pilier
6 Andrei Garbuzov – Krasny Yar Krasnoyarsk flanker
7 Nazir Gasanov – Krasny Yar Krasnoyarsk taloner
8 Dmitri Gerasimov – Enisei Krasnoyarsk centru
9 German Godliuk – Slava Moscova demi
10 Innokenthi Ziikov – Enisei Krasnoyarsk pilier
11 Andrei Igretsov – Slava Moscova pilier
12 Pavel Kvernadze – Spartak Moscova linia a doua
13 Ivan Kotov – Yug Krasnodar aripa
14 Kirill Kulemin – Castres linia a doua
15 Iuri Kușnarev VVA – Podmoskovye Monino uvertura
16 Alexei Makovetski – Krasny Yar Krasnoyarsk centru
17 Evgeni Matveev VVA – Podmoskovye Monino pilier
18 Nikita Medkov – Enisei Krasnoyarsk inchizator
19 Vladimir Ostroushko – Yug Krasnodar aripa
20 Anton Riabov Krasni – Yar Krasnoyarsk uvertura
21 Denis Simplikevich – Enisei Krasnoyarsk aripa
22 Anton Sinitsin – Spartak Moscova flanker
23 Andrei Temnov – Enisei Krasnoyarsk flanker
24 Evgeni Titov – Novokuznetsk fundas
25 Segrei Trișin VVA – Podmoskovye Monino centru
26 Valeri Tsnobiladze – Enisei Krasnoyarsk taloner
27 Grigori Tsnobiladze – Krasny Yar Krasnoyarsk pilier
28 Alexander Șakirov VVA – Podmoskovye Monino mijlocas la gramada
29 Alexander Ianiușkin VVA – Podmoskovye Monino mijlocas la gramada