Evenimentul Zilei > Actualitate > Rezultate FINALE alegeri parlamentare 2012. Lista parlamentarilor din Boto?ani
Rezultate FINALE alegeri parlamentare 2012. Lista parlamentarilor din Boto?ani

Rezultate FINALE alegeri parlamentare 2012. Lista parlamentarilor din Boto?ani

EVZ.RO î?i prezint? primele rezultat alegeri parlamentare 2012, jude? cu jude?. R?mâi pe evz.ro pentru a afla rezultate exit poll ?i rezultate BEC.

UPDATE.

  • FEDEROVICI DOINA-ELENA USL
  • POPESCU CORNELIU PPDD
  • MIH?ILESCU PETRU-SERBAN USL
  • GRIGORA? VIOREL USL
  • DOLINEASCHI ANDREI USL
  • ANU?CA ROXANA-FLORENTINA USL
  • MINC? LILIANA PPDD
  • BALT? MIHAI USL
  • ?OPTIC? COSTEL USL
  • ROMAN CRISTIAN-CONSTANTIN ARD
  • CIOFU TAMARA-DORINA USL
  • GIREAD? DUMITRU-VERGINEL USL

Uniunea Social Liberal? (USL) a câ?tigat cu peste 60% din voturile electoratului la alegerile parlamentare, potrivit rezultatelor finale prezentate de Biroul Electoral Central.
În campania electoral?, Evenimentul zilei a prezentat lista complet? a candida?ilor care v? cer voturile pentru un loc în Parlament.

ALEGERI PARLAMENTARE 2012: Candida?ii din jude?ul Boto?ani

Candida?ii ARD din jude?ul Boto?ani pentru Camera Deputa?ilor sunt:

Colegiul 1 Fl?mânzi – Neculai Rebenciuc

Colegiul 2 Dorohoi-Manuel Popa

Colegiul 3 S?veni- Mirela Sauc?

Colegiul 4 Darabani- Stelic? Strugaru Iacob

Colegiul 5 Boto?an- Cristian Roman

Colegiul 6 Boto?ani- Gabriel Alecsandru

Pentru Senat:

Colegiul 1 Fl?mânzi- Dorohoi- Bogdan Vâscu

Colegiul 2 S?veni- Darabani- Corneliu Popescu

Colegiul 3 Boto?ani- Daniel Humelnicu

Candida?ii USL din jude?ul Boto?ani pentru Camera Deputa?ilor sunt:

Colegiul 1 Fl?mânzi – Verginel Giread?

Colegiul 2 Dorohoi-Andrei Dolineaschi

Colegiul 3 S?veni- Roxana Anu?ca- USL

Colegiul 4 Darabani- Costel ?optic?

Colegiul 5 Boto?ani- Mihai Balt?

Colegiul 6 Boto?ani- Tamara Ciofu

Pentru Senat:

Colegiul 1 Fl?mânzi- Dorohoi- Doina Federovici

Colegiul 2 S?veni- Darabani- ?erban Mih?ilescu

Colegiul 3 Boto?ani- Radu Viorel Grigora?

Candida?ii PP-DD din jude?ul Boto?ani pentru Camera Deputa?ilor sunt:

Colegiul 1 Fl?mânzi – Cristian Andrioaie

Colegiul 2 Dorohoi-Radu Alexandrescu

Colegiul 3 S?veni- Liliana Minc?

Colegiul 4 Darabani- Telus Olaru

Colegiul 5 Boto?ani- Marius Cristescu

Colegiul 6 Boto?ani- Gheorghe Ciubotaru

Pentru Senat:

Colegiul 1 Fl?mânzi- Dorohoi- Dumitru Codreanu

Colegiul 2 S?veni- Darabani- Corneliu Popescu

Colegiul 3 Boto?ani- Verginel Vacariu

Candida?ii UDMR din jude?ul Boto?ani pentru Camera Deputa?ilor sunt:

Colegiul 1 Fl?mânzi – Levente Novak

Colegiul 2 Dorohoi- Sandor Ors Miszti

Colegiul 3 S?veni- Mate Covacs

Colegiul 4 Darabani- Balint Lorand Magyar

Colegiul 5 Boto?ani- Ana Elisabeta Naghi

Colegiul 6 Boto?ani- Francisca Ori Pakai

Pentru Senat:

Colegiul 1 Fl?mânzi- Dorohoi- Ecaterina Bodea

Colegiul 2 S?veni- Darabani- Alexandru Gheorghe Vida

Colegiul 3 Boto?ani- Eniko Szekeres

Candida?ii PRM din jude?ul Boto?ani pentru Camera Deputa?ilor sunt:

Colegiul 1 Fl?mânzi – Bogdan Constantin Ciobanu

Colegiul 2 Dorohoi- Vladimir Ose?chi

Colegiul 3 S?veni- Petru Grigora?

Colegiul 4 Darabani- Maria Bolea

Colegiul 5 Boto?ani- Iulian Dragomir

Colegiul 6 Boto?ani- Ioan Frunzeti

Pentru Senat:

Colegiul 1 Fl?mânzi- Dorohoi- Florin Hu?ul

Colegiul 2 S?veni- Darabani- Sergiu Stolniceanu

Colegiul 3 Boto?ani- C?lin Stroe

Candida?ii PER din jude?ul Boto?ani pentru Camera Deputa?ilor sunt:

Colegiul 1 Fl?mânzi – Petru Filip

Colegiul 2 Dorohoi-Nelu Conovariu

Colegiul 3 S?veni- Ionel Oniciuc

Colegiul 4 Darabani- Mircea Cristian Hrimiuc

Colegiul 5 Boto?ani- Sergiu Zvânc?

Colegiul 6 Boto?ani- Bogdan Moro?anu

Pentru Senat:

Colegiul 1 Fl?mânzi- Dorohoi- Constantin C?t?lin Alexie

Colegiul 2 S?veni- Darabani- Mihai Neculau

Colegiul 3 Boto?ani- Gheorghe Iavorenciuc

Candida?i PP pentru Senat:

Colegiul 1 Fl?mânzi- Dorohoi- Paul Baciu

Colegiul 2 S?veni- Darabani- R?zvan Gabriel Onofrei

Colegiul 3 Boto?ani- George Bereanu