Real Madrid - FC Barcelona 3-4. Catalanii revin în lupta pentru titlu

Marile rivale Real Madrid și FC Barcelona au făcut spectacol în „El Clasico”.

FC Barcelona a câștigat cu scorul de 4-3 derby-ul cu Real Madrid, disputat duminică seară, pe arena „Santiago Bernabeu”. În urma acestui succes, catalanii au revenit în lupta pentru titlu, apropiindu-se la doar un punct de „galactici” și de Atletico, formația de pe primul loc în clasament. În derby-ul cu Real, Barcelona a deschis scorul în minutul 7, prin Iniesta. „Albii” au trecut însă în avantaj grație reușitelor lui Benzema (20 și 24). Prima repriză s-a încheiat la egalitate, Mesi înscriind în minutul 42. Real a revenit în avantaj în minutul 55, transformând un penalty pe care catalanii l-au contestat îndelung, Barcelona a egalat iar, și tot din penalty, prin Messi, argentinianul transformând lovitura de pedeapsă acordată de arbitru după un fault comis în propriul careu de Sergio Ramos asupra lui Neymar. Fundașul formației madrilene a primit cartonașul roșu. Acelaşi Messi a adus victoria catalanilor în minutul 84, când a înscris dintr-o lovitură de la 11 metri după un penalty obţinută de Iniesta.