Rapidiştii au trăit periculos la Buzău

Rapid a trecut greu de Gloria Buzău, scor 1-0 şi încă aleargă după trenul care duce spre Europa.

Rapid a câştigat aseară, foarte greu, meciul din deplasare, cu Gloria Buzău, scor 1-0. Cu acest rezultat giuleştenii pot spera în continuare că vor ocupa la fi nalul campionatului un loc în Liga Europa.

Prima repriză a fost de-a dreptul frumoasă. Buzoienii, deşi aflaţi „în fază terminală” au ieşit curajos din propriul careu şi chiar puteau deschide scorul în minutul 23 daca portarul Marinescu nu ar fi tras cu dinţii să se remarce. Ştefan Grigorie a ratat cu poarta goală într-o situaţie în care trebuia să pună fruntea pentru ca mingea să intre în poartă. Cesinha şi Spadacio au fost şi ei în situaţii bune dar mingea a refuzat să intre în plasă.

Şi în partea a doua giuleştenii au încercat multe, cu insistenţă, dar n-au reuşit mai nimic. Odată cu trecerea minutelor, Viorel Hizo a început să simtă cu îi fuge pământul de sub picioare, la nici o săptămână de când a fost înscăunat antrenor la Rapid. „Dulăul” a introdus doi atacanţi, Joao Paulo Pinto şi Lucian Răduţă.

Şi a fost inspirat, pentru că portughezul Pinto a marcat unicul gol al meciului, în prelungiri, dintr-o fază creată de tânărul Răduţă. Rapidul merge vineri în Ghencea pentru meciul cu Steaua, care poate stabili clar dacă va ajunge sau nu în Europa. Căpitanul rapidiştilor, Vasile Maftei, nu va juca împotriva „roş-albaştrilor” pentru că a văzut un cartonaş galben aseară şi va fi suspendat pentru etapa viitoare.

LIGA I

GLORIA BUZĂU - RAPID . . . . . . 0-1 Marcator: J. Pinto (90+1)

GLORIA BUZĂU: Zimmermann 7 - Cojocnean 6, Da Silva 5, Mera 6, Siminic 5, Fl. Sandu 6 - Poparadu 5, Sanchez 6 (65, Garcia 6), M. Chiţu 5, Ad. Popa 6 (84, Raţiu) - Axente 6 (54, Cl. Ionescu 6). Antrenor: Ion Balaru

RAPID: Marinescu 8 - Maftei 6, R. Fernandes 4, M. Constantin 5, Ivelja 6 - J.P.Andrade 5 (60, J.P. Pinto 5) , C. Lazăr 5 - Grigorie 4 (60, Herea 5), Spadacio 5, Cesinha 6 - Djalovici 4 (78, Răduţă). Antrenor: Viorel Hizo

Stadion: „Gloria” - Buzău; Spectatori: 4.000; Arbitri: I. Ivan 7 - G. Szabo 7, V. Urzică 7