Petrolul Ploieşti a disputat astăzi un nou amical de lux, după cel din iulie, cu grecii de la AEK Atena, câştigat de „găzari” cu 4-0. „Lupii galbeni” au primit vizita formaţiei Şahtior Doneţk, campioana en-titre a Ucrainei, dar, spre deosebire de confruntarea cu elenii, nu-şi vor aminti cu plăcere de acest meci.
„Minerii” pregătiţi de Mircea Lucescu s-au impus cu un sec 3-0. Luiz Adriano a deschis scorul în minutul 25, învingându-l pe portarul Petrolului, Hamutovski, cu un şut la colţul lung, Fernandinho a majorat diferenţa în minutul 43, finalizând o acţiune de 30 de metri cu un şut spectaculos, de la marginea careului, iar Akulinin a închis tabela în minutul 90, dintr-o poziţie unu contra unu cu Bornescu (înlocuitorul lui Hamutovski între buturile ploieştenilor).