Liga Europa: Rapid - Legia Varşovia 0-1. Polonezii au făcut prăpăd la Bucureşti

Rapid Bucureşti a pierdut, în această seară, pe "Naţional Arena", cu scorul de 0-1, meciul disputat împotriva grupării poloneze Legia Varşovia, în etapa a treia a Grupei C din Liga Europa. "Alb-vişinii" s-au îndepărtat astfel vizibil de "primăvara" europeană.

Singurul gol al meciului a fost marcat de sârbul Radovici, cu capul, după o lovitură liberă a leşilor, în minutul 73 al meciului. Rapid este la trei puncte distanţă de Legia, ocupanta locului doi, iar o victorie peste două săptămâni, în Polonia, este vitală pentru calificarea în faza superioară a competiţiei. În celălalt meci al grupei, PSV s-a impus în faţa formaţiei Hapoel Tel Aviv cu 1-0 şi îşi păstrează parcursul impecabil. Fanii polonezi veniţi la Bucureşti s-au dat în spectacol. Show-ul a început în Centrul Vechi din Capitală, unde au băut alcool pe rupte, şi a continuat pe stadion, unde s-au bătut cu rapidiştii. Polonezii nu a văzut decât repriza secundă, boicotând prima parte a duelului. Înaintea partidei dintre Rapid şi Legia Varşovia, suporterii echipei oaspete s-au bătut cu angajaţii BGS, firma care asigură securitatea la "Naţional Arena". Ultraşii nu au fost lăsaţi să intre pe stadion cu steaguri, motiv pentru care au reacţionat dur, luându-se la bătaie cu bodyguarzii. La acest incident a participat şi un cameraman polonez, care a lovit un angajat BGS ce şi-a pierdut echilibrul şi a căzut la pământ! În cursul zilei de azi, un polonez şi un român au fost arestaţi în urma unor altercaţii ce au avut loc în Centrul Vechi al Capitalei. Tot astăzi, Jandarmeria a organizat un filtru pe pe autostrada A1. Alţi 7 cetăţeni polonezi au fost reţinuţi pentru deţinere de materiale pirotehnice, iar unul pentru posesie de "armă albă". La Bucureşti se află 2.500 de fani polonezi.  RAPID - LEGIA 0-1 Radovici (73) RAPID: D. Coman - Rui Duarte, M. Antonio, Burca, Bozovici - N. Grigore, Alexa, Herea - M. Roman, Pancu, Deac Rezerve: Straton, Ezequias, Oros, Grigorie, Teixeira, Cassio, Sburlea LEGIA: Kuciak - Jedrzejczyk, Zewlakow, Komorowski, Wawrzyniak - Borysiuk, Vrdoljak - Radovici, Gol, Rybus - Ljuboja Rezerve: Skaba, Astiz, Rzezniczak, Manu, Wolski, Zyro, Kucharczyk Min. 90 - Final de meci. Min. 87 - Sburlea iroseşte cea mai mare şansă de gol a Rapidului, şutând, din întoarcere peste poartă. Cassio a intrat şi el pe teren, iar Teixeira a ratat şi el o mare ocazie. Min. 82 - Răzvan Lucescu l-a aruncat în teren şi pe Sabrin Sburlea, însă fostul braşovean nu a făcut mai nimic până acum. Min. 77 - Rapid încearcă să revină în meci, însă fără prea mult succes până acum. Min. 73 - GOL LEGIA! Seara neagră a românilor în Europa continuă! Radovici a reluat cu capul în poartă centrarea perfectă a lui Ljuboja şi polonezii au 1-0! Min. 69 - Legia iroseşte o nouă mare şansă de gol. Rybus a trimis peste poartă dintr-o poziţie excelentă. Min. 65 - Ritmul jocului a mai scăzut în ultimele minute. Ocaziile de poartă lipsesc. Min. 60 - Rapid atacă în continuare însă finalizările oamenilor lui Răzvan Lucescu sunt imprecise. Min. 57 - Deac face o nouă cursă pe flancul drept, însă şutul său este reţinut de Kuciak. Min. 54 - Se joacă pe contre pe "Naţional Arena". Rapidiştii sunt la conducerea jocului, însă Legia dă semne că preferă jocul pe contraatac. Min. 50 - Deac e faultat grosolan de un polonez. Rapid e mai insistentă în atac în startul reprizei secunde. Min. 46 - A început repriza secundă. Fanii polonezi au revenit pe stadion. Min. 45 - Pauză pe "Naţional Arena". Min. 44 - Deac şutează putenric, de la marginea careului, iar Kuciak respinge în corner. Min. 40 - Luft al lui Pancu în faţa porţii - atacantul rapidist a dat pe lângă minge într-o poziţie foarte bună. Min. 37 - Legia a revenit în ofensivă, însă giuleştenii au scăpat cu faţa curată, după o bâlbâială defensivă a fundaşilor centrali ai Rapidului. Min. 34 - Herea execută execrabil o lovitură liberă de la 25 de metri. Min. 30 - Leşii se ţin bine pe picioare. Rapid nu găseşte spaţii. Roman a ieşit accidentat, iar locul său din teren a fost luat de Teixeira. Min. 24 - Coman respinge încă o dată senzaţional. Borysiuk a şutat puternic, de la 25 de metri, dar portarul român a respins de lângă bară. Min. 21 - Kuciak, portarul slovac al leşilor, care a trecut şi pe la FC Vaslui, a avut câteva intervenţii sigure. Ljuboja, vedeta oaspeţilor, e un pericol constant pentru defensiva română. Min. 18 - Herea face o cursă personală pe flancul stâng, centrează în faţa porţii, de unde Grigore reia pe lângă. Mijlocaşul rapidist era în ofsaid. Min. 15 - Rapidiştii nu şi-au creat încă nicio ocazie clară de a deschide scorul. Răzvan Lucescu se agită pe banca tehnică. Min. 10 - Polonezii au iniţiativa, în timp ce Rapid nu reuşeşte să se apropie de poarta adversă. Min. 6 - Şansă uriaşă de gol pentru Legia. Dani Coman a scos senzaţional şutul lui Radovici, scăpat singur spre poartă. Min. 3 - Atmosfera din tribune este incendiară. Fanii rapidişti fac gălăgie. Pe teren, cele două echipe se tatonează. Min. 1 - A început partida. Giuleştenii caută a doua victorie Oamenii lui Răzvan Lucescu au strâns trei puncte în primele două etape, după 1-0 la Tel Aviv, cu Maccabi, şi 1-3, la Bucureşti, cu PSV Eindhoven, şi sunt la egalitate cu polonezii, care s-au impus cu 3-2 pe teren propriu în faţa israelienilor şi au cedat la limită, scor 1-0, în Olanda.

Cele două formaţii s-au mai întâlnit în urmă cu aproape patru decenii, în turul doi al Cupei UEFA. Atunci, câştig de cauză au avut giuleştenii, care au câştigat categoric pe teren propriu, scor 4-0, şi au cedat pe terenul leşilor cu 0-2. În play-off, Rapid a eliminat o altă echipă din Polonia - Slask Wroclaw.

De cealaltă parte, Legia Varşovia - formaţie care este la un punct de primul loc în Polonia şi are un meci mai puţin disputat - mai are în palmares o victorie de răsunet împotriva formaţiilor româneşti, învingând UTA, în primul tur al Cupei Campionilor din 1970, cu 2-1 la Arad şi 8-0 la Varşovia.