Agenţii de securitate ai preşedintelui SUA, George W. Bush, vor fi nevoiţi să-l apere pe acesta pe durata Summitului NATO de la Bucureşti de un pericol mai puţin obişnuit.
Este vorba despre câinii comunitari din capitala României, relatează publicaţia „New York Times“ în ediţia sa on-line.
Echipe speciale de hingheri au fost plasate în Bucureşti pe traseul dinspre aeroport spre Palatul Parlamentului, unde se desfăşoară Summitul Alianţei Nord-Atlantice, pentru a împiedica aceste animale să-i hărţuiască pe delegaţi. Între timp, scrie publicaţia amintită, restul oraşului rămâne sub ocupaţia câinilor. Administraţia locală afirmă că 9.000 de persoane sunt muşcate anual de câini, dar aceste cifre includ şi rănile provocate de animalele de companie.
Problema s-a agravat recent, susţine „New York Times“, din cauza unei legi din ianuarie care interzice autorităţilor locale să eutanasieze câinii. Oficialii nu pot nici să-i prindă, să-i sterilizeze şi să-i elibereze pe străzi, întrucât adăposturile destinate câinilor comunitari sunt supraaglomerate.