JO 2012: DEZAMĂGIRE. Ana Maria Brânză, Anca Măroiu şi Simona Gherman au fost eliminate

Sportivele Ana Maria Brânză, Anca Măroiu şi Simona Gherman au ieşit azi din cursa pentru medaliile probei de sabie de la JO de vară de la Londra. Ana Maria s-a oprit în optimi, în timp ce Anca şi Simona în sferturi.

Toate cele trei sportive ale noastre au pierdut dramatic, la o singură tuşă, după meciuri extrem de disputate şi tensionate. ............... Ana Maria, una dintre marile speranţe ale delegaţiei noastre la o medalie olimpică, nu a avut probleme în prima dispută cu Hsu J-T Tpe, din Taipei, scor 15-8.

În optimi, Ana Maria Brânză a luptat cu învingătoarea confruntării dintre L. Shutova (Rusia) şi Y. Shemyakina (Ucraina).

Pe tabloul Anei Maria Brânză se află coechipiera sa Simona Gherman, cu care se poate întâlni în sferturi. Anca Măroiu s-a calificat şi ea, după ce a trecut de Olena Kryvytska (Ucraina).

Anca va da piept în optimi cu învingătoarea partidei A. Sivkova (Rusia) - H-J Jung (Corea). Simona Gherman s-a calificat şi ea în optimile de finală după ce a învins-o, scor 15-9, pe Corinna Lawrene (Marea Britanie). Simona se va confrunta în turul următor cu franţuzoaica Laura Flessel-Colovi, o legendă a scrimei mondiale.

În vârstă de 40 de ani, Laura Flessel-Colovic e multiplă campioană europeană, mondială şi olimpică. LIVE OPTIMI DE FINALĂ - spadasinele noastre poartă încă de la începutul concursului măşti în culorile drapelului României! Astfel, Gherman are roşu, Brânză - galben şi Măroiu - albastru! ora 16.00: Anca Măroiu luptă acum cu rusoaica Anna Sivkova - victorie pentru Anca Măroiu ora 16.00: Ana Maria Brânză dă piept tot acum cu Yana Shemyakina (Ucraina) - Ana Maria are un meci foarte greu cu ucraineanca; Yana Shemyakina a condus în mai multe rânduri; e 13-12 pentru Yana Shemyakina; - Ana Maria egalează! - conduce Yana Shemyakina ... totul s-a terminat... ora 16.40: Simona Gherman luptă acum cu Laura Flessel-Colovic - Simona a început bine meciul - Simona are 10-6! - revine spectaculos Laura Flessel-Colovic şi egalează la 10... - 11-11, egalitate din nou; ambele sportive au punctat în acelaşi timp - Simona e atentă şi punctează: 12-11 - 13-12 pentru Simona! - 14-12!!! - 15-12: final foarte bine gestionat de Simona şi avem încă o sportivă în sferturi! LIVE SFERTURI DE FINALĂ ora 18.00: luptă în acest moment Simona Gherman; adversara ei este Yana Shemyakina, cea care a trecut în sferturi de Ana maria Brânză - 1-0 pentru Simona - Shemyakina revine şi conduce cu 2-1 - Shemyakina are 3-2 - 4-4 - Shemyakina are din nou avantaj, 5-4 - Simona egalează! - Shemyakina se descurcă foarte bine şi conduce cu 9-5... - 11-8 pentru ucraineancă; 12-9... o tresărire de orgoliu a Simonei şi e 12-10; iar acum 12-11!!! - 12-12!!! Simona conduce cu 13-12!!! Din păcate e egalată, 13-13 - dublă: 14-14... - INCREDIBIL, Simona pierde şi ea... 14-15

ora 18.00: Anca Măroiu vs. A-Lam Shin (Coreea) - meciul e echilibrat - scorul e 3-3 - coreeanca are două puncte avans - 7-5 pentru Shin A-Lam - 8-6 pentru asiatică - 10-7 pentru Shin - 11-9: Anca nu renunţă; e 11-10! din păcate, Anca e păcălită de Shin, care are acum 12-10... -atac al Ancăi, care punctează, dar, din cădere, Shin o loveşte şi ea: 13-11 - 13-12 acum şi avem speranţe! - din nou dublă: 14-13 pentru Shin; 14-14!!! - dublă: 15-15!!! - din păcate, Anca a riscat şi a fost taxată de A-Lam Shin... Anca Măroiu e eliminată şi ea