Ghioane, gol de trei puncte

Internaţionalul român Tiberiu Ghioane a marcat golul victoriei echipei Dinamo Kiev în partida jucată ieri, pe teren propriu, împotriva formaţiei Dnepr Dnepropetrovsk, scor 2-1.

Oaspeţii au deschis scorul prin Konoplianka, în minutul 18, însă Dinamo Kiev a reuşit să întoarcă scorul prin reuşitele lui Magrao şi Ghioane din repriza secundă. Dnepr a jucat cu un om mai puţin mai mult de o oră de joc, Mandziuk fiind eliminat în minutul 26.

Ghioane, care mai marcase trei goluri în acest sezon pentru Dinamo, formaţie care împarte prima poziţie în ierarhia primei divizii din Ucraina cu Şahtior Doneţsk, a intrat pe teren în minutul 55. Şahtior, formaţie pregătită de Mircea Lucescu, s-a impus şi ea ieri, scor 1-0 (gol Gladky), în faţa lui Zakarpattia.