Fotbal de Anul Nou. Sir Alex Ferguson, învins de ziua lui

Antrenorul scoţian Sir Alex Ferguson nu îşi va aminti cu prea mare plăcere ziua în care a împlinit 70 de ani. Blackburn a câştigat pe Old Trafford cu 3-2 în etapa a 19-a din Premier League.

Veteranul tehnician al formaţiei Manchester United nu a putut să îşi conducă elevii spre victorie azi, pe teren propriu, în faţa codaşei Blackburn Rovers, ultima clasată în Premier League înaintea meciului de azi.

Yakubu a deschis scorul pentru oaspeţi din penalty, stabilind şi rezultatul la pauză. Nigerianul a dublat avantajul oaspeţilor imediat după reluarea jocului. Berbatov a restabilit apoi rapid egalitate, printr-o lovitură de cap şi un şut puternic.

Lovitura de graţie dată de Rovers a venit de la Grant Henley, care a punctat cu capul în ultimele minute de joc. Blackburn a urcat până pe locul 18 în urma succesului de azi, în timp ce United rămâne lider, la egalitate de puncte cu rivala locală Manchester City, care are însă un meci mai puţin disputat.