EURO 2012: Cehia - Polonia 1-0, Grecia - Rusia 1-0. Grecii au ieşit din criză! Ruşii, marii favoriţi, pleacă acasă!

Astăzi s-au disputat ultimele partide din Grupa A, meciuri în urma cărora au fost stabilite echipele calificate în sferturile de finală. Grecia a dat lovitura învingând Rusia, care, INCREDIBIL, pleacă acasă! Cehia, cea care a pierdut la scor în faţa Rusiei, s-a calificat şi ea!

Partidele au fost fi transmise atât de TVR cât şi de dolce sport. Ieri TVR a rupt contractul cu Dolce Sport, dar astăzi lucrurile s-au întors ca la Ploieşti.

Marea favorită a Grupei A, Rusia, a plecat acasă încă din prima fază. Ruşii, locul întâi înaintea ultimei etape, cu patru puncte, aveau nevoie măcar de un egal. Chiar şi în cazul unei înfrângeri ar fi mers mai departe, dacă jocul Cehia - Polonia s-ar fi încheiat la egalitate. Ruşii au dominat jocul cu Grecia, au ratat o mulţime de ocazii, dar plătesc tribut infatuării cu care au tratat această partidă. Eroul Greciei e Giorgios Karagounis, autorul unicului gol al meciului. Karagounis a primit un cadou nesperat de la Sergei Ignashevich, într-o fază în care se afla singur între trei fotbalişti ruşi, fără vreo şansă de a intra în posesia balonului. Gafa impardonabilă a lui Ignashevich a fost speculată prompt de Karagounis, care a pornit glonţ spre poarta lui Malafeev şi l-a executat pe portarul rus. Karagounis, căpitanul echipei, e omul care a ratat un penalty în meciul inaugural cu Polonia. Cehia a învins Polonia, una dintre gazdele turneului final, într-o partidă pe care a dominat-o de la un capăt la altul. Polonia a dezamăgit din nou.

Clasament Grupa A1. Cehia     3     2     0     1     6p     4- 5 2. Grecia     3     1     1     1     4p     3- 3 3. Rusia     3     1     1     1     4p     5- 3 4. Polonia     3     0     2     1     2p     2- 3

Meciurile jucate până acum: 08 iun Varşovia    Polonia - Grecia 1-1 (1-0) 08 iun Wroclaw    Rusia - Cehia 4-1 (2-0) 12 iun Wroclaw     Grecia - Cehia 1-2 (0-2) 12 iun Varşovia Polonia - Rusia 1-1 (0-1)

CEHIA - POLONIA 1-0 Stadion "Miejski", Wroclaw (POL) Marcator(i): Jirácek72

CEHIA (4-5-1): 1 Petr Cech (C) - 2 Theodor Gebre Selassie, 6 Tomáš Sivok, 3 Michal Kadlec, 8 David Limberský, 19 Petr Jirácek, 17 Tomáš Hübschman, 18 Daniel Kolár, 13 Jaroslav PlaÅ¡il, 14 Vaclav Pilar, 15 Milan BaroÅ¡ Rezerve: 4 Marek Suchý, 5 Roman Hubník, 7 Tomáš Necid, 9 Jan Rezek, 10 Tomáš Rosický, 11 Milan Petrzela, 12 Frantisek Rajtoral, 16 Jan Lastuvka, 20 Tomáš Pekhart, 21 David Lafata, 22 Vladimír Darida, 23 Jaroslav Drobný Antrenor: Michal Bílek      POLONIA (4-5-1): 22 Przemyslaw Tyton - 20 Lukasz Piszczek, 13 Marcin Wasilewski, 15 Damien Perquis, 2 Sebastian Boenisch, 16 Jakub Blaszczykowski (C), 5 Dariusz Dudka, 11 Rafal Murawski, 7 Eugen Polanski, 10 Ludovic Obraniak, 9 Robert Lewandowski Rezerve: 1 Wojciech Szczesny, 3 Grzegorz Wojtkowiak, 4 Marcin Kaminski, 6 Adam Matuschyk, 8 Maciej Rybus, 12 Grzegorz Sandomierski, 14 Jakub Wawrzyniak, 17 Artur Sobiech, 18 Adrian Mierzejewski, 19 Rafal Wolski, 21 Kamil Grosicki, 23 Pawel Brozek Antrenor: Franciszek Smuda

Arbitri: Craig Thomson (SCO) - Alasdair Ross (SCO), Derek Rose (SCO) - Frédy Fautrel (FRA)

LIVE - plouă la Wroclaw începe meciul: polonezii au avut lovitura de începere min. 2: prima ocazie a meciului aparţine Poloniei: Dariusz Dudka a reluat din foarfecă în plasa laterală; polonezii au beneficiat de o lovitură liberă de pe dreapta, după un fault asupra lui Robert Lewandowski min. 4: ocazie mare şi pentru Cehia; Vaclav Pilar luftează din poziţie excelentă, după o centrare foarte bună a lui Theodor Gebre Selassie min. 8: Cech iese foarte bine şi îl blochează pe Blaszczykowski min. 10: Lewandowskitează o ocazie uriaşă, şutul său din interiorul careului, lateral-stânga, se duce pe lângă min. 13: David Limberský vede galben min. 14: Polanski are şi el o ocazie, şutul său ducându-se pe lângă min. 19: meciul este foarte bun min. 22: Sebastian Boenisch şutează de la 35 de metri, Cech respinge în corner min. 22: Rafal Murawski vede galben min. 27: Milan BaroÅ¡scapă spre poarta adversă, dar fanionul se ridică ERONAT de la margine! min. 28: plouă torenţial la Wroclaw; partida e în pericol de a fi oprită! min. 34: cursă foarte bună, pe dreapta, a cehului Theodor Gebre Selassie, dar centrarea sa nu ajunge la niciun coechipier min. 41: Tyton iese curajos şi prinde o minge grea pentru poarta sa min. 42: polonezii par marcaţi de perspectiva ratării calificării în sferturi; jocul lor suferă min. 42: contră a Poloniei, Murawski trage tare, şutul e deviat, corner; faza a rămas fără rezultat min. 44: Marcin Wasilewski cade după ce e lovit de mingea şutată puternic de Pilar PAUZĂ min. 46: a început repriza secundă min. 47: galben pentru Eugen Polanski min. 52: cehii au început foarte bine repriza; Polonia nu joacă nimic min. 54: ocazie pentru cehi prin Limberský min. 56: intră Kamil Grosicki (Polanski) min. 65: Tyton are un reflex extraordinar la "capul" lui Tomáš Sivokîn urma unei lovituri libere de pe partea stângă min. 67: Lewandowski acuză o lovitură în faţă; continuă însă jocul min. 72: GOL CEHIA: Jirácek întră în careu şi îl învinge pe Tyton min. 73: intră Pawel Brozek (Obraniak) min. 73: intră Adrian Mierzejewski (Murawski) min. 75: marchează Milan BaroÅ¡, dar golul e anulat, corect, pentru ofsaid min. 77: Milan BaroÅ¡mai are o ocazie min. 78: cehii se joacă cu ocaziile min. 84: iese Petr Jirácek, intră Frantisek Rajtoral min. 85: Polonia ratează, dar nu marchează chiar dacă atacanţii săi se află în ofsaid, iar fanionul rămâne jos! min. 90: 4 minute de prelungire FINAL CEHIA - POLONIA 1-0

GRECIA - RUSIA 1-0 Stadion "Narodowy", Varşovia (POL) Marcator(i): Giorgios Karagounis 45

GRECIA (4-3-3): 13 Michail Sifakis - 15 Vassilis Torosidis, 19 Sokratis Papastathopoulos, 5 Kyriakos Papadopoulos, 3 Giorgos Tzavellas, 14 Dimitris Salpingidis, 21 Kostas Katsouranis, 10 Giorgios Karagounis (C), 2 Giannis Maniatis, 7 Georgios Samaras, 17 Theofanis Gekas Substitutes Rezerve: 1 Kostas Chalkias, 4 Stilianos Malezas, 6 Grigoris Makos, 9 Nikos Liberopoulos, 11 Kostantinos Mitroglou, 12 Alexandros Tzorvas, 16 Georgios Fotakis, 18 Sotirios Ninis, ,20 Jose Holebas, 22 Kostas Fortounis, 23 Ioannis Fetfazidis Antrenor: Fernando Santos (POR)      RUSIA (4-3-3): 16 Vyacheslav Malafeev - 2 Aleksandr Anyukov, 12 Aleksey Berezutsky, 4 Sergei Ignashevich, 5 Yuri Zhirkov, 6 Roman Shirokov, 7 Igor Denisov, 22 Denis Glushakov, 17 Alan Dzagoev, 11 Alexander Kerzhakov, 10 Andrei Arshavin (C) Rezerve: 1 Igor Akinfeev, 3 Roman Sharonov, 9 Marat Izmailov, 13 Anton Shunin, 14 Roman Pavlyuchenko, 15 Dmitry Kombarov, 19 Vladimir Granat, 20 Pavel Pogrebnyak, 21 Kirill Nababkin, 23 Igor Semshov Antrenor: Dick Advocaat (NED)

Arbitri: Jonas Eriksson - Stefan Wittberg, Mathias Klasenius (SUEDIA) - Hüseyin Göcek (TUR)

LIVEîncepe meciul: grecii au lovitura de începere min. 1: ruşii încep în forţă min. 3: grecii echilibrează jocul min. 4: grecii au lovitură de colţ min. 5: Katsouranis trimte cu capul, scoate Malafeev; e corner din nou; Malafeev are o nouă intervenţie foarte bună min. 6: meciul e întrerupt, Anyukov e accidentat min. 9: Samaras centrează de pe stânga, cu piciorul drept, Gekas trece pe lângă minge: grecii solicită penalty min. 12: Dzagoev şutează peste din poziţie foarte bună min. 13: Kerzhakov trimite milimetric pe lângă vinclul porţii adverse min. 15: Malafeev apreciază greşit traiectoria unei mingi care se îndrepta spre poarta sa şi are mari emoţii! min. 16: cursă de senzaţie pe stânga a lui Zhirkov, centrarea sa fiind respinsă în corner de Katsouranis min. 19: jocul e unul foarte bun min. 20: Arshavin trimite pe lângă de la marginea careului advers min. 24: ruşii au "confiscat" balonul, domină meciul min. 30: ruşii continuă să conducă ostilităţile în teren, dar nu riscă; la meci egal sunt calificaţi min. 34: Shirokov cade împins evident de Karagounis, fază petrecută în marginea careului grecilor, dar jocul continuă min. 38: Kerzhakov luftează în careul grecilor din poziţie foarte bună, faza continuă, Dzagoev cade în duel cu un apărător advers şi cere penalty; faza continuă min. 40: corner pentru Rusia la şutul deviat al lui Denis Glushakov min. 41: se bate cornerul, iar Zhirkov şutează senzaţional cu stângul, puţin peste poarta grecilor min. 45: poarta grecilor e sub asediul atacurilor naţionalei Rusiei; grecii însă rezistă eroic min. 45: INCREDIBIL: GOL GRECIA! în prelungirile primei reprize, Giorgios Karagounis recuperează un balon în tuşă, pe dreapta în direcţia de atac, pătrunde în careu şi îl învinge pe Malafeev cu un şut puternic la firul ierbii!!! PAUZĂ min. 46: meciul a fost reluat min. 46: intră Roman Pavlyuchenko (Kerzhakov) min. 51: ruşii atacă; grecii se apără avansat min. 52: fază de atac a ruşilor; Shirokov trage peste poartă din careul advers min. 54: Roman Pavlyuchenko şutează dezamăgitor, din afara careului mare, departe de poarta grecilor min. 56: Igor Denisov şutează puţin pe lângă din stâlpul din stânga al porţii adverse; ruşii atacă cu fundaşii centrali la mijlocul terenului min. 57: Samaras e faultat, dar nu primeşte nimic min. 59: contră a Greciei; Torosidis intră în careu, pe dreapta, centrează în faţa porţii, dar Gekas e blocat! min. 60: e corner; grecii mai au o ocazie! Gekas reia cu capul, dar paralel cu poarta min. 61: Karagounis cade în careul rus, grecii cer penalty la intervenţia lui Ignashevich! Karagounis vede galben pentru simulare, în opinia centralului, grecul "înnebuneşte" de furie; fază mai mult decât discutabilă!!! min. 64: Jose Holebas (Gekas) min. 67:intră Grigori Makos, iese Giorgios Karagounis min. 68: ruşii atacă şi au corner min. 69: Salpingidis e faultat de Zhirkov, grecul scăpase spre poarta ruşilor; Zhirkov vede galben min. 70: lovitură liberă pentru Grecia; Tzavellas trimite în bară!!! min. 73: Zhirkov cade în duel cu Salpingidis, jocul continuă; rusul, dacă ar fi primit galben pentru simulare, ar fi fost eliminat! min. 72: intră şi Pavel Pogrebnyak (Glushakov) min. 75: Michail Sifakis parează excelent un şut din afara careului min. 80: Dimitris Salpingidis centrează de pe partea dreaptă, Malafeev respinge cu piciorul! min. 81: iese Anyukov, intră Marat Izmailov min. 83: intră Sotirios Ninis, iese Salpingidis min. 84: ocazie uriaşă pentru Rusia: Alan Dzagoev a reluat cu capul, puţin pe lângă poart, din centrarea ideală a lui Andrei Arshavin min. 88: asediu la poata Greciei! grecii se apără eroic min. 90: trei ruşi se încurcă în careul grec, într-o fază extrem de avantajoasă pentru ei min. 90: 4 minute de prelungire min. 90: Zhirkov urcă superb pe stânga, dar centrarea sa e dezamăgitoare min. 90: Pogrebnyak vede galben pentru henţ min. 90