Dinamo - Oţelul Galaţi 1-2

Liderul Oţelul Galaţi şi-a respectat blazonul şi a învins în Ştefan cel Mare o echipă, Dinamo, de nerecunoscut, scor 2-1. Dinamo a terminat în zece, după eliminarea lui Andrei Cristea.

La Dinamo e criza după ultimele rezultate ale trupei lui Ioan Andone. Etapa trecuta, Dinamo a pierdut la Urziceni, 0-1. Marţi, 5 octombrie, se împlinesc 10 ai de la moartea lui Cătălin Hâldan, fostul căpitan al lu Dinamo. Fanii de la Peluza "Cătălin Hâldan" au afişat mai multe bannere. Pe unul dintre ele scria: "Un lucru ar fi de regretat, că la Dinamo totul s-a schimbat". În tribune sunt aproximativ 4.000 de spectatori. Dinamo - Otelul 1-2 Marcatori: C. Munteanu (71) / Sălăgean (45), S. Ilie (73) Dinamo: 12. Dolha - 3. Rubio, 25. Scarlatache, 4. Moţi, 16. Bordeanu - 22. Torje, 7. C. Munteanu, 29. N'Doye, 20. Ad. Cristea - 19. L. Ganea, 10. Alexe Antrenor: Ioan Andone

Oţelul: 12. Grahovac - 3. Râpă, 16. Sîrghi, 18. Costin, 23. Sălăgeanu - 29. Giurgiu, 26. Neagu - 8. Antal, 10. Paraschiv, 14. S Ilie - 37. Viglianti Antrenor: Dorinel Munteanu

Arbitri: Cristian Balaj - Dorin Mudura, Florin Păunescu - Dragos Istrate LIVE min. 89: cartonaş roşu: Andrei Cristea l-a lovit fără minge pe Râpă min. 86: Grahovac a scos incredibil, de la vinclu, mingea trimisă, din lovitură liberă de la 16 metri, de C. Munteanu min. 83: schimbare la Oţelul: Perendija, iese S. Ilie min. 80: schimbare la Dinamo: Dănciulescu, iese Rubio min. 80: schimbare la Oţelul: intră Pena, iese Paraschiv min. 73: GOL OŢELUL: S. Ilie a reluat cu capul, din 6 metri, centrarea excelentă a lui Viglianti, de pe dreapta min. 71: GOL DINAMO: C. Munteanu a reluat cu capul din careul gălăţean, la o centrare de pe dreapta min. 67: ocazie mare pentru Dinamo: Andrei Cristea a centrat de pe stânga, Niculae a reluat cu capul, dar Costin a blocat min. 64: Dinamo forţează egalarea min. 62: ocazie pentru Dinamo: "capul" lui Torje trece puţin peste poarta gălăţeană min. 60: schimbare la Oţelul: Iorga, iese Antal min. 55: schimbare la Dinamo: M. Niculae, iese Adrian Cristea min. 50: Dinamo evoluează fără vlagă, fără motivaţie min. 46: a început repriza secundă PAUZĂ: liderul Oţelul conduce în Ştefan cel Mare cu 1-0 min. 45: GOL OŢELUL: Sălăgean a înscris min. 40: încă de la începutul meciului, galeria lui Dinamo a scandat împotriva impresarilor Ioan şi VIctor Becali, dar şi a unor conducători din Ştefan cel Mare. Pe un banner afişat în urmă cu doar câteva minute scria: "Borcea, toate scaunele goale sunt rezultatul muncii tale" min. 35: Torje trage tare, de pe dreapta, dar mingea se duce pe lângă min. 33: Dinamo domină jocul min. 25: ocazie pentru Dinamo: trei şuturi consecutive ale dinamoviştilor la poarta Galaţiului, toate însă în blocaj min. 23: Oţelul ratează penaltyul! Dolha a apărat şutul lui Antal! min. 22: penalty pentru Oţelul: Dolha l-a faultat pe Antal; portarul dinamovist a primit şi cartonaşul galben min. 21: ocazie mare pentru Oţelul: Antal a centrat de pe dreapta, dar Paraschiv a sărit pe sub minge min. 16: Moţi a reluat slab, cu capul, din poziţie bună, după o lovitură de colţ min. 15: ocazie pentru Dinamo: Adrian Cristea a bătut tare o lovitură liberă, dar Grahovac a boxat min. 9: Antal are o incursiune pe dreapta, care crează panică în defensiva dinamovistă min. 7: schimbare la Dinamo: intră Andrei Cristea, a ieşit L. Ganea, accidentat min. 5: jocul e liniştit! min. 1: a început meciul

Ioan Andone (antrenor Dinamo): "Sper să vină şi prima victorie de pe teren propriu după o perioadă proastă a noastră. Meciul nu va fi de doi lei. De doi lei am jucat la Urziceni. Ne lipseste un singur jucător, Garat, suspendat. În rest toţi jucătorii sunt valizi, Adrian Cristea s-a pregătit normal în ultimele zile şi o să luăm o decizie dacă va juca din primul minut sau va intra pe parcurs"