Dinamo a pescuit trei puncte la malul Dunării

"Roş-albii” au învins-o ieri la Galaţi, pe Oţelul, cu scorul de 3-2, iar lupta pentru câştigarea titlului de campioană a României nu mai pare o utopie.

Dinamo a trecut cu bine peste un meci de care s-a temut cel puţin la nivel declarativ. „Roşalbii” au învins-o ieri pe Oţelul, la Galaţi, cu scorul de 3-2, şi îşi păstrează poziţia în grupul echipelor care se luptă pentru câştigarea campionatului. „Câinii” lui Cornel Ţălnar s-au trezit din beţia succesului obţinut în derby-ul cu Steaua, la mijlocul săptămânii trecute, şi i-au „muşcat” repede pe gălăţeni, în minutul 5, prin Moţi, care a înscris cu capul, profitând de un marcaj lejer al apărătorilor moldovenilor.

Dinamo părea să aibă un meci uşor la malul Dunării, mai ales că Alexe a dublat avantajul formaţiei sale, cu un şut superb din afara careului. Gălăţenii au început tare a doua repriză, iar Gabi Paraschiv a redus din diferenţă în minutul 50. Dinamo şi-a mărit iarăşi avantajul, după ce Andrei Cristea a transformat un penalty acordat uşor de arbitrul Cristi Balaj, iar gălăţenii au mai înscris şi ei o dată, prin Antal, tot de la punctul cu var.   În final, Oţelul nu a putut profita de avantajul numeric pe care l-a avut după eliminarea lui Andrei Cristea şi meciul s-a încheiat cu victoria dinamoviştilor (3-2).

Andrei Cristea ratează meciul cu CFR Cluj din Cupă

Cristian Daminuţă a debutat ieri în tricoul „roş-albilor”. Fotbalistul s-a remarcat până acum doar prin viaţa extrasportivă agitată. Jucătorul împrumutat în Ştefan cel Mare de la Internazionale Milano l-a înlocuit, în minutul 90, pe Gabriel Boştină. Andrei Cristea a fost eliminat ieri şi va fi suspendat pentru jocul din semifinalele Cupei României cu CFR Cluj, care se va disputa miercuri.

Djakaridja Kone şi Adrian Scarlatache au primit ieri cartonaşe galbene şi vor fi suspendaţi pentru următoarea partidă din Liga I, cu Unirea Urziceni.   „Mister” îl face praf pe Zicu

Cornel Dinu, administratorul delegat al celor de la Dinamo, l-a desfiinţat pe Ianis Zicu, după meci: „Nu ştiu dacă al doilea prinţ, Zicu, a câştigat vreo minge. E în grevă? În ce grevă, japoneză? La fotbal nu există grevă”.   Zicu a fost luat la rost şi de Cristi Borcea: „În locul lui, eu m-aş da accidentat până la finalul campionatului”.   PROMISIUNE   Mărire de salariu pentru Marius Alexe

Cristi Borcea, preşedintele executiv de la Dinamo, este entuziasmat de prestaţiile lui Marius Alexe, noua vedetă a „roş-albilor”. „Alexe e de mare perspectivă, e bine că e modest, asta îl va ajuta să nu păţească precum Zicu sau Adrian Cristea. Alexe are sub 5.000 de euro salariu pe lună. Dar o să-i vină şi lui rândul la bani, asta e clar”, a spus Cristi Borcea.   Marius Alexe are 20 de ani, iar în acest retur a punctat de trei ori, dintre care unul tocmai în poarta Stelei, rivala de moarte a „câinilor”. LIGA I

OŢELUL GALAŢI - DINAMO 2-3 Paraschiv (50), Antal (61-penalty)/ Moţi (5), Alexe (20), A. Cristea (55-penalty)

OŢELUL GALAŢI: Grahovac 4, Râpă 5, Sârghi 5, Perendija 4, Sălăgean 4, I. Neagu 5, Giurgiu 5, Antal 6, S. Ilie 5-/ (46, G. Paraschiv 6), Axente 5/ (67, Pena 5), Ibeh 6/ (46, Ochiroşii 5). Antrenor: Dorinel Munteanu

DINAMO: Dolha 6, Molinero 6, Scarlatache 6, Moţi 7, Diabate 6, Torje 6, Boştină 5/ (90, Daminuţă), D. Kone 6, Ad. Cristea 5/ (53, L. Rus 6) A. Cristea 5, Alexe 7/ (70, Zicu 5). Antrenor: Cornel Ţălnar

Arbitri: Cr. Balaj 5 - M. Nagy 6, I. Onicaş 6 Stadion: „Oţelul” - Galaţi; Spectatori: 10.000; Eliminat: A. Cristea (81)