DEBUT de POVESTE în Formula 1! La 18 ani, Max Verstappen a CÂȘTIGAT Marele Premiu al Spaniei

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a triumfat, ieri, în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei, devenind cel mai tânăr învingător din istorie.

La doar 18 ani, Max Verstappen a ocupat, ieri, prima treaptă a podiumului cursei iberice, cu șansă, ce-i drept, datorită abandonurilor piloţilor Mercedes, Lewis Hamilton şi Nico Rosberg, care s-au acroşat în primul tur. Pilotul batav a fost cronometrat cu 1 oră, 41 de minute, 40 de secunde şi 17 miimi, fiind urmat de Kimi Raikkonen (Ferrari), cu 0.616 secunde, și de Sebastian Vettel (Ferrari), cu 5.581 secunde.

În urmă cu un an, Max a devenit, când „alerga” pentru Toro Rosso, cel mai tânăr pilot care a luat startul într-o cursă de Formula 1, la vârsta de 17 ani şi 166 de zile. Mai mult, tânărul pilot și-a depășit și tatăl, Jos Verstappen,  a cărui cea mai bună performanţă din carieră a fost clasarea pe locul 3 (de două ori în sezonul 1994).

În urma Marelui Premiu al Spaniei, Nico Rosberg (Mercedes) ocupă primul loc în clasamentul piloţilor, cu 100 de puncte, urmat de Kimi Raikkonen (Ferrari) - 61 de puncte, Lewis Hamilton (Mercedes) - 57 de puncte, Sebastian Vettel (Ferrari) - 48 de puncte, Daniel Ricciardo (Red Bull Racing) - 48 de puncte, Max Verstappen (Red Bull Racing) - 38 de puncte, Felipe Massa (Williams) - 36 de puncte.

În clasamentul constructorilor, Mercedes are 157 de puncte, Ferrari are 109 puncte, Red Bull Racing are 94 de puncte, Williams are 65 de puncte, Toro Rosso are 26 de puncte.