David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber de la Campionatele Europene. Un nou record mondial Sursa foto: EPA/GIUSEPPE LAMI

Fenomenul David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber, sâmbătă, la Campionatele Europene de nataţie de la Roma, cu un nou record mondial, 46 sec 86/100.

Maghiarul Kristof Milak a câştigat argintul, în 47 sec 47/100, iar bronzul a revenit italianului Alessandro Miressi, în 47 sec 63/100.

Popovici (17 ani), campionul mondial en titre la 100 şi 200 m liber, reuşise vineri, în semifinale, un nou record european, cu timpul de 46 sec 98/100.

Vechiul record mondial al probei era deţinut de brazilianul Cesar Cielo Filho (46 sec 91/100), din 2009.

Popovici deţine astfel la 100 m liber, recordul mondial de seniori şi juniori, recordul european de seniori şi juniori, precum şi recordul competiţiei.

David Popovici a devenit al doilea român care cucereşte un titlu european într-o probă masculină, după Robert Glinţă, care a luat aurul în 2021, la Budapesta, la 100 m spate.

David Popovici va mai concura la Roma şi în probele de 200 m liber, 400 m liber şi ştafetă 4x100 m liber.

România este reprezentată la Europene de o delegaţie de 11 sportivi, în frunte cu David Popovici, dublu campion mondial. Sportivii români vor participa în probele de înot, sărituri în apă şi sărituri de la mare înălţime.

David Popovici doboară toate recordurile

În luna iunie a acestui an, David Popovici a reușit să doboare mai multe recorduri la Campionatul Mondial de natație de la Budapesta. Elevul lui Adrian Rădulescu a înotat cele patru lungimi de bazin în 1:44.40 și a obținut un nou record mondial de juniori. D

Ulterior, David Popovici a reușit să se auto-depășească. Înotătorul român a cucerit medalia de aur, pe 20 iunie, la proba de 200 m liber cu un timp de 1 minut. 43 secunde și 21/100. De asemenea, tânărul sportiv legitimat la Clubul Sportiv Dinamo a reușit cel mai bun timp și în serii când a câștigat cursa cu 1 min 45 sec 18/100.

A avut nevoie doar de două zile de pauză pentru a obținut cel mai bun timp la calificarea în semifinalele probei de 100 de metri liber, desfășurată în cadrul aceleiași competiții. De menționat este faptul că românul l-a depășit inclusiv pe Caeleb Dressel, campion olimpic.