CSM București, la un pas de eliminare din Liga Campionilor. A pierdut dramatic în fața celor de la Metz Sursă foto: captură video Facebook

CSM București se află la un pas de eliminare din Liga Campionilor, după o înfrângere dramatică în fața echipei Metz. Meciul a fost extrem de tensionat, iar rezultatul lasă echipa bucureșteană într-o situație dificilă în competiția europeană.

CSM București, la un pas de eliminare din Liga Campionilor

În sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, CSM București a suferit o înfrângere categorică în fața echipei franceze Metz Handball, cu scorul de 27-24 (15-14), în prima manșă disputată duminică în Sala Polivalentă din Capitală.

Echipa campioană a României a avut o prestație foarte slabă în ultimul sfert de oră și se află în pragul eliminării din competiție.

În prima repriză, ambele echipe au fost în echilibru, cu echipa gazdă conducând doar o dată la două goluri, 12-10, în timp ce adversarii lor francezi au avut avantajul majorității timpului, conducând de trei ori cu două goluri de diferență, 3-1, 6-4, 14-12 (marcând patru goluri consecutive).

În partea a doua a meciului, CSMB a reușit să se desprindă la două goluri, 20-18 (min. 43), dar apoi a avut un scurtcircuit care a permis oaspeților să înscrie cinci goluri consecutive (20-23, min. 49), iar în minutul 57, Metz a condus cu 27-22. CSM București a marcat două goluri pe final și speranța pentru un rezultat favorabil în retur încă mai există.

Sursă foto: captură video Facebook

Cea mai bună marcatoare a fost Cristina Neagu, cu 9 reușite

Cristina Neagu a înscris 9 goluri pentru CSM București, Trine Jensen Oestergaard 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Monika Kobylinska 3, Crina Pintea 2, Grace Zaadi Deuna 1, Elizabeth Omoregie 1 și Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 1.

Laura Glauser a reușit 9 intervenții (31,03%), iar Evelina Eriksson a avut 2 (22,22%).

La Metz Handball, punctele au fost marcate de Chloe Valentini 7, Kristina Jorgensen 7, Sarah Bouktit 7, Anne Mette Hansen 2, Alina Grijseels (care va juca din vară la CSM) 1, Louise Katharina Vinter Burgaard 1, Emma Jacques 1 și Lucie Granier 1.

Portarul Hatadou Sako a reușit nu mai puțin de 18 intervenții (45%).

Partida a fost arbitrată de bulgarii Gheorghi Doicinov și Iulian Gorețov, iar delegații EHF au fost slovaca Zuzana Fuleova și spaniolul Vicente Breto Leon.