CSM Bucureşti a câştigat Cupa României la handbal feminin

CSM Bucureşti a câştigat Cupa României la handbal feminin CSM Bucureşti. Sursa foto: Facebook

CSM București a învins-o pe Dunărea Brăila cu scorul 32-27, și a câștigat Cupa României la handbal feminin. În finala mică, Gloria Bistrița a câștigat în fața Rapidului, după prelungiri, cu scorul 39-36.

Miercuri, CSM București a câștigat categoric la Bistrița, cu scorul 41-31 și are un avantaj de 7 puncte, față de locul 2, Rapid, cu 7 etape înainte de final. Gloria Bistriţa are medalie de bronz.

Așadar, CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, duminică, după finala cu Dunărea Brăila, la Turneul Final Four al competiţiei, scor 32-27 (17-13). Gloria Bistriţa a încheiat cu medalia de bronz, după patru reprize de prelungiri cu Rapid Bucureşti.

Trine Oestergaard Jensen a fost cea mai bună marcatoare a echipei bucureştene, cu nouă goluri. În meci au mai înscris Grace Zaadi Deuna 6, Vilde Mortensen Ingstad 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 3, Monika Kobylinska 3, Cristina Neagu 2, Elizabeth Omoregie 1, Crina Pintea 1. Laura Glauser a reuşit nu mai puţin de 18 intervenţii.

Ar putea fi o imagine cu 7 persoane şi textCSM Bucureşti. Sursa foto: Facebook

Pentru gazde, aflate la prima finală de Cupa României, au marcat Mireya Gonzalez Alvarez 6 goluri, Jessica Quintino 6, Maria Kanaval 4, Kristina Liscevic 2, Mariam Mohamed 2, Katarina Jezic 2, Beatrice Raicea 2, Jelena Zivkovic 1, Larissa Fais Munhoz Araujo 1, Francielle Gomes da Rocha.

Echipa se pregătește pentru Final Four-ul Champions League

Formația se pregătește de cel mai important hop: accederea în Final Four-ul Champions League. Elevele lui Adrian Vasile sunt calificate în sferturile de finală din Liga Campionilor, urmând să dea piept cu Metz pe data de 28 aprilie și 4 mai.

Cele patru semifinaliste s-au calificat în această fază în urma rezultatelor din manşa unică a sferturilor:

• Rapid Bucureşti – Gloria Buzău 29-23,
  • CSM Bucureşti – CSM Slatina 34-23,
  • Dunărea Brăila, care a beneficiat cu 10-0 de neprezentarea formaţiei HC Zalău,
  • Gloria Bistriţa – CSM Târgu Jiu 27-26.

În semifinale, CSM Bucureşti a trecut de Rapid Bucureşti, scor 27-23 (16-10), iar Dunărea Brăila a eliminat Gloria Bistriţa, după prelungiri, scor 36-35 (18-16, 31-31), potrivit news.ro.