Evenimentul Zilei > Actualitate > Chivu, aproape de un nou trofeu în Italia
Chivu, aproape de un nou trofeu în Italia

Formaţia italiană Internazionale Milano, pentru care evoluează şi fundaşul român Cristian Chivu, s-a calificat în finala Cupei Italiei.

Inter Milano, cu jucătorul român integralist, a învins, în deplasare, cu scorul de 1-0, Fiorentina, în manşa secundă a semifinalelor Cupei Italiei. Unicul gol al meciului a fost marcat de camerunezul Samuel Eto’o, în minutul 57. În tur, Inter Milano s-a impus tot cu scorul de 1-0.

Cristi Chivu a primit un cartonaş galben în minutul 59 al partidei. În cealaltă semifinală, Udinese dă piept cu AS Roma. În tur, formaţia din capitala Italiei s-a impus cu scorul de 2-0.

Fundaşul român are în palmares un succes în Cupa Italiei, în 2007, obţinut pe vremea când evolua pentru AS Roma.

Publicat in categoriile: Actualitate