Craiova, tot mai aproape de liga secundă

Universitatea Craiova a pierdut în această seară, scor 1-2, întîlnirea de pe teren propriu cu FC Braşov, meci contând pentru etapa a 28-a a Ligii I la fotbal.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova şi-a înrăutăţit situaţia în clasament. Craiova e pe locul 16, primul retrogradabil, cu 26 de puncte, la şase puncte de Gloria Bistriţa. Craiova a condus cu 1-0 la pauză, după o primă repriză în care centralul Haţeganu le-a refuzat un penalty clar oaspeţilor. După pauză, Braşovul şi-a continuat jocul bun din prima repriză şi a răsturnat situaţia de pe tabela de marcaj. FC Braşov îşi continuă parcursul bun din 2011. Ardelenii lui Toni Conceicao veneau după egalul, 0-0, în Ghencea, cu Steaua, din manşa întâi a semifinalelor Cupei României. Craiova - Braşov 1-2 Marcatori: Stoianof (26) / Ad. Rusu (64), Distefano (66)

Echipe de start:

Universitatea Craiova: Lung - Dănănae, Zoro, Gugu, Buşu - Prepeliţă, D. Stoica, Wendel, Buleică - Stoianof, Subotic. Rezerve: Hotoboc, Roman, Bujor, F. Costea, Firţulescu, D. Lopes, Nicolae. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FC Braşov: Kajcsa - Ad. Rusu, Majernik, Oros, Cr. Ionescu - Toloza - Chipciu, Stângă, Cristescu, William - Teixeria Rezerve: Hăisan, Hadnagy, Voicu, Martinovic, Mateiu, Ilyeş, Distefano. Antrenor: Antonio Conceicao