CAMPIONATUL MONDIAL. Rusia merge în „optimi”, după o victorie CATEGORICĂ în fața Egiptului. Salah n-a făcut minuni pentru africani

Rusia s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial, după ce s-a impus cu scorul de 3-1 în partida cu Egipt, în Grupa A.

Rusia a câștigat detașat partida jucată, marți, la Sankt Petersburg, împotriva reprezentativei Egiptului, scor 3-1. Gazdele Campionatului Mondial au obținut calificarea în „optimi”, iar suporterii au gustat din plin performanța. După o primă repriză fără goluri, rușii au călcat accelerația în debutul reprizei secunde, au profitat de autogolul lui Ahmed Fathy (47) și au mai punctat datorită lui Denis Cheryshev (59) și Artem Dzyuba (62). Egiptenii au marcat golul de onoare prin Mohamed Salah, după ce vârful de la Liverpool a înscris dintr-un penalty, în minutul 73.