Borussia Dortmund, răpusă la Frankfurt

Liderul din Bundesliga a suferit cea de-a doua înfrângere a sezonului, astăzi, pe terenul lui Eintracht Frankfurt, scor 0-1.

Borussia Dortmund nu mai pierduse din prima etapă a sezonului şi avea 14 succese şi o remiză în 16 meciuri jucate în prima ligă germană. Cu toate acestea, golul grecului Gekas din minutul 87 a fost suficient pentru victoria lui Eintracht - locul şapte în Bundesliga.

Eşecul "galben-negrilor" le poate permite urmăritorilor de la Bayer Leverkusen să se apropie la opt puncte de primul loc, însă "aspirinele" trebuie să învingă mâine, pe teren propriu, formaţia Freiburg.

Tot azi, VfL Wolfsburg a anulat în repriza secundă un handicap de două goluri în meciul cu Hoffenheim, scor 2-2, iar Schalke 04 a mai obţinut un succes vital, scor 3-0, pe teren propriu, cu FC Koln. Werder Bremen a cedat surprinzător, pe Wesserstadion, în faţa lui FC Kaiserslautern, 1-2.

Mâine, campioana Bayern Munchen joacă pe terenul lui VfB Stuttfart.