Tragedia românului care i-a fluierat pe nemți și olandezi

Ovidiu Hațegan, cel mai bine cotat arbitru român, a condus, luni seară, partida dintre Germania și Olanda (scor 2-2), desfășurată în Liga Națiunilor.

La pauză, „centralul” a primit o veste teribilă: a aflat că mama sa a decedat cu câteva zeci de minute înaintea fluierului de start. Hațegan a ieșit pe teren și a fluierat foarte bine și în actul secund. La final, a izbucnit în plâns și a fost consolat de Virgil van Dijk, fundașul central al reprezentativei batave, unul dintre jucătorii fundamentali ai celor de la FC Liverpool.

Van Dijk: „Acest om era distrus”

„Acest om era distrus, avea lacrimi în ochi, din cauza faptului că mama lui a murit recent. Mi-am dorit să-l încurajez, i-am transmis forță și i-am spus că a fluierat bine. Este un lucru mic, dar sper ca aceste lucruri să vă ajute și să treceți peste asta”, a declarat Van Dijk la finalul confruntării. În ultima perioadă, Hațegan a arbitrat mai multe partide din Liga Campionilor, meciuri inter-țări importante, dar a ratat prezența la Campionatul Mondial din Rusia.