Eredivisie: Feyenoord - FC Twente 3-2

Twente Enschede, adversara echipei Steaua în 16-imile Europa League, a pierdut azi, la Rotterdam, cu Feyenoord, scor 2-3, într-un meci care a contat pentru etapa a 17-a a Eredivisie, campionatul de fotbal al Olandei.

Meci superb astăzi pe De Kuip din Rotterdam între Feyenoord şi Twente, adversara Stelei în 16-imile Europa League. Feyenoord - Twente s-a încheiat 3-2, aceasta fiind a doua înfrângere din acest sezon pentru echipa lui Co Adriaanse. Ultima data din 10 septembrie, 1-2, în deplasare, la Roda JC Kerkrade. Twente a început catastrofal meciul de pe De Kuip, Feyenoord intrând cu un avantaj de trei goluri la pauză. A fost repriza suedezului Guidetti, jucătorul împrumutat de la Manchester City marcând de trei ori. După pauză, trupa lui Jacobus "Co" Adriaanse şi-a revenit şi a punctat în două rânduri. Twente a avut şansa egalării, dar nu a reuşit să mai marcheze, Feyenoord câştigând mai mult decât meritat. Twente Enschede rămâne pe trei în clasamentul din Eredivisie, cu 33 de puncte. la cinci de liderul AZ Alkmaar, care are un meci mai puşin disputat.

Feyenoord - Twente 3-2 Marcatori: Guidetti (8, 43, 44) / Nacer Chadli (56), Luuk de Jong (66) Feyenoord: Erwin Mulder - Kelvin Leerdam, Ron Vlaar (Cpt), Bruno Martins Indi, Miquel Nelom - Karim El Ahmadi, Jordy Clasie, Otman Bakkal - Ruben Schaken, John Guidetti, Jersdon Cabral Antrenor: Ronald Koeman

Twente: Nikolai Mihailov - Roberto Rosales, Peter Wisgerhof (Cpt), Douglas, Dwight Tiendalli - Denny Landzaat, Nacer Chadli, Wout Brama - Marc Janko, Luuk de Jong, Ola John Antrenor: Co Adriaanse Iată meciurile etapei a 17-a din Eredivisie

VINERI De Graafschap - RKC Waalwijk 1-3 (1-1)

IERI FC Groningen - FC Utrecht 1-0 (0-0) Heracles Almelo - Vitesse 0-1 (0-0) NEC - VVV-Venlo 2-0 (1-0) Roda JC Kerkrade - Excelsior 7-0 (3-0)

AZI Ajax - ADO Den Haag, 13.30 NAC Breda - AZ, 15.30 Feyenoord - FC Twente, 15.30 sc Heerenveen - PSV, 17.30