Şoc pe Camp Nou: FC Barcelona - Hercules 0-2

Hercules Alicante, echipă nou-promovată în Primera Division, a dat lovitura pe terenul campioanei Spaniei, FC Barcelona, pe care a învins-o cu scorul de 2-0.

Fosta echipă a lui Ionel Dănciulescu, care nu l-a avut în teren pe fundaşul Cristian Pulhac, era dată drept victimă sigură în Catalunia, mai ales după eşecul din prima etapă: 0-1 pe teren propriu cu Athletic Bilbao.  Cu toate acestea, Hercules a deschis scorul pe Camp Nou prin paraguayanul Nelson Valdez, care l-a învins pe portarul Victor Valdes, după o fază la care a mai contribuit fundaşul Paz. Era minutul 25, dar suporterii echipei lui Josep Guardiola nu erau prea neliniştiţi. David Villa a irosit două mari ocazii pentru catalani, însă la pauză, oaspeţii aveau în continuare un gol avantaj. După ratarea lui Pedro din primele minute ale părţii secunde, Valdez a mai lovit o dată. Portarul al echipei din Alicante, Joan Calatayud a fost de neînvins pentru atacanţii catalani până la finalul partidei, iar formaţia lui Esteban Vigo a obţinut prima victorie din acest sezon. De cealaltă parte, eşecul cu Hercules este un puternic semnal de alarmă pentru FC Barcelona, care va debuta marţi, pe teren propriu, cu Panathinaikos Atena, în grupele Ligii Campionilor. Panathinaikos a câştigat în acest weekend, în deplasare, la Aris Salonic, 1-0 (gol Djibril Cisse din lovitură de pedeapsă). Într-un alt meci din etapa a doua în Primera Division, o altă reprezentantă a Spaniei în Liga Campionilor, Valencia CF, s-a impus pe teren propriu în meciul cu Racing Santander. Singurul gol al meciului a fost marcat de olandezul Hedwiges Maduro, în ultimul minut al primei reprize. Valencia va debuta tot marţi în Liga Campionilor, în deplasare, pe terenul campioanei Turciei Bursaspor - echipă care a câştigat ieri, scor 2-1, meciul jucat pe teren propriu în Superliga turcă împotriva lui Eskisehirspor. Real Madrid a obţinut prima victorie sub comanda lui Jose Mourinho, 1-0 pe teren propriu cu Osasuna Pamplona, printr-un gol marcat de fundaşul Ricardo Carvalho.