Rezultatele meciurilor din grupele E-H, Champions League

Faza grupelor din Liga Campionilor a revenit în această săptămână cu runda a doua. Marți, Real Madrid a remizat pe terenul Borussiei Monchengladbach, scor 2-2, iar Manchester City s-a impus în deplasarea cu Marseille.

Faza grupelor din Liga Campionilor a revenit în această săptămână cu runda a doua. Marți, Real Madrid a remizat pe terenul Borussiei Monchengladbach, scor 2-2, iar Manchester City s-a impus în deplasarea cu Marseille

Miercuri, cel mai tare meci al zilei a fost Juventus - Barcelona, încheiat cu scorul de 0-2. Scorul serii l-a reușit Manchester United, care a spulberat Leipzig cu 5-0. Bașakșehir - PSG s-a terminat 0-2, iar Krasnodar - Chelsea a fost 0-4, în timp ce echipa lui Mircea Lucescu, Dinamo Kiev, a fost egalată la 2 în minutul 90 al meciului din deplasarea cu Ferencvaros.

Barcelona – Juventus 2-0

Barcelona s-a impus, 2-0, fără mari emoții, mai clar decât o arată scorul, în fața lui Juventus, în etapa a doua a fazei grupelor Ligii Campionilor.

După înfrângerea cu Barcelona, Juventus, care nu s-a putut baza nici în acest meci pe Cristiano Ronaldo, depistat cu COVID-19, a ajuns la al doilea rezultat negativ consecutiv, după remiza cu Verona din campionat.

Alvaro Morata e cel mai ghinionist fotbalul al actualei ediții de UEFA Champions League. Atacantul spaniol a trimis de 3 ori mingea în poarta lui Neto, de fiecare dată reușitele fiind anulate pentru ofsaid. Toate situațiile au venit la scorul de 1-0 pentru Barcelona.

În grupa G din Champions League, Juventus este pe locul doi, cu trei puncte, trei în spatele liderului neînvins Barcelona. Pe ultimele două poziții se află Dinamo Kiev și Ferencvaros, cu câte un punct.

Paris Saint-Germain - Instanbul Bașakșehir 2 - 0

Partida dintre Paris Saint-Germain și Instanbul Bașakșehir s-a dovedit a fi una destul de complicată pentru finalista de anul trecut a Ligii Campionilor. Neymar (28 de ani) a ieșit accidentat în minutul 27 al partidei, acuzând dureri musculare.

Chiar dacă turcii sunt considerați echipa cele mai puține șanse de calificare în faza următoare a Ligii Campionilor, partida dintre Bașakșehir și PSG s-a dovedit una destul de echilibrată în prima repriză, cu șanse mari de poartă de ambele părți. După doar 27 de minute, Neymar a acuzat dureri musculare la coapsă și a fost schimbat cu Sarabia  PSG nu a obținut niciun punct în prima etapa a Ligii Campionilor, fiind învinsă pe teren propriu de Manchester United, scor 1-2.

Etapa viitoare, Paris Saint-Germain înfruntă o altă candidată pentru primele doua locuri din grupa H, RB Leipzig.

Chelsea – Krasnodar 4-0

Roman Abramovich, patronul lui Chelsea Londra, a participat la primul meci al britanicilor după aproximativ un an și jumătate. Omul de afaceri a putut urmări meciul dintre Krasnodar și Chelsea, câștigat de londonezi cu 4-0, după o prestație foarte bună a jucătorilor.

Chelsea și-a respectat statutul de favorită și a câștigat cu 4-0 în deplasarea de la Krasnodar, din etapa a 2-a a fazei grupelor Champions League. Scorul este poate puțin cam drastic, rușii având bune oportunități pe parcursul meciului, dar până la urmă valoarea superioară a echipei lui Lampard a făcut diferența.

Britnicii au acumulat patru puncte în primele două partide din grupele Ligii Campionilor, după un rezultat de egalitate cu Sevilla și victoria din această seară.

Din grupa E mai fac parte Krasnodar și Rennes, ambele cu câte un punct, rușii având un punct după aceste două meciuri, iar francezii un punct după prima partidă, iar la această ora joacă împotriva Sevillei.

Chelsea este favorită certă la calificarea în fazele eliminatorii ale competiției, iar pentru a doua poziție se vor lupta celelalte trei cluburi, Sevilla având un plus datorat experienței acumulate în competițiile europene.

Ferencvaros - Dinamo Kiev 2-2

au remizat, scor 2-2, în etapa a doua a fazei grupelor Ligii Campionilor.

Echipa lui Mircea Lucescu a condus la pauză cu 2-0, datorită unor goluri marcate de Viktor Tsigankov (28) și Carlos De Pena (41). Tokmac Nguen a reușit să reducă din diferență în minutul 59, iar Dinamo Kiev, rămasă în 10 oameni din minutul 86, după eliminarea lui Sergiy Syrdorchuk, s-a văzut egalată în minutul 90, când a marcat Boli.

După rezultatele de miercuri, Dinamo Kiev și Ferencvaros ocupă ultimele două poziții ale grupei G, cu câte un punct. În aceeași grupă, Barcelona e lider, cu șase puncte, iar Juventus pe doi, cu trei puncte.