Evenimentul Zilei > Actualitate > Rezultate FINALE alegeri parlamentare 2012. Lista parlamentarilor din Arad
Rezultate FINALE alegeri parlamentare 2012. Lista parlamentarilor din Arad

Rezultate FINALE alegeri parlamentare 2012. Lista parlamentarilor din Arad

EVZ.RO î?i prezint? primele rezultat alegeri parlamentare 2012, jude? cu jude?. R?mâi pe evz.ro pentru a afla rezultate exit poll ?i rezultate BEC.

UPDATE 2.

  • UNGUREANU MIHAI-R?ZVAN ARD
  • CRISTINA IOAN USL
  • IGA? TRAIAN-CONSTANTIN ARD
  • C?PRAR DOREL-GHEORGHE USL
  • BOGHICEVICI CLAUDIA ARD
  • ?CHEAU ION PPDD
  • CALIMENTE MIH?I?? ARAD
  • PISTRU-POPA EUSEBIU-MANEA ARD
  • M?DU?A FLAVIUS-LUIGI USL
  • FIRCZAK GHEORGHE UCRR
  • DALCA ?TEFAN-PETRU PPDD

UPDATE. USL a ob?inut aproximativ 47 la sut? din voturile pentru Senat ?i Camera Deputa?ilor, iar ARD a ob?inut aproximativ 30%, potrivit rezultatelor finale.
Potrivit Biroului Electoral Jude?ean (BEJ) Arad, la ora 7.00 în jude? erau num?rate voturile pentru Senat din 168 de sec?ii din cele 439, respectiv 38,2%.
În Colegiul Senatorial 1, rezultatele par?iale arat? astfel: 

  • Ovidiu Marian (USL)- 45,89%
  • Mihai R?zvan Ungureanu- 33,6%

 În Colegiul senatorial 2, au fost centralizate 17 la sut? din sec?ii:

  • Nelu?u Cristina (USL)-50,8%
  • Gheorghe Feie? (ARD)- 22,7%

În Colegiul senatorial 3:

  • Dorel Popa (USL)- 44,3%
  • Traian Iga? (ARD)- 28,4%

USL a ob?inut, în jude?ul Arad, 40,11 la sut? din voturile pentru Senat, iar ARD – 30,07, conform rezultatelor par?iale furnizate de BEJ.
În campania electoral?, Evenimentul zilei a prezentat lista complet? a candida?ilor care v? cer voturile pentru un loc în Parlament.

ALEGERI PARLAMENTARE 2012: Candida?ii din jude?ul Arad

Candida?ii ARD pentru Camera Deputa?ilor:

Colegiul 1 -Mihail Neam?u

Colegiul 2 – Claudia Boghicevici

Colegiul 3 – Gheorghe Seculici

Colegiul 4 – Lauren?iu C?lin Bibar?

Colegiul 5 – Eusebiu Pistru

Colegiul 6 – Marius Gondor

Colegiul 7 – Iustin Cionca.

  • Rezultate alegeri parlamentare 2012

Pentru Senat:

Colegiul senatorial municipiu- Mihai R?zvan Ungureanu

Colegiul Nord- Gheorghe Feie?

Colegiul Sud- Constantin Traian Iga?

Candida?ii USL din jude?ul Arad pentru Camera Deputa?ilor sunt:

Colegiul 1 – Ovidiu Marian (PNL)

Colegiul 2 – Ioan Cristina (PNL)

Colegiul 3 – Dorel Popa (PSD)

Pentru Senat:

Colegiul 1 – Flavius M?du?a (PSD)

Colegiul 2 – Lia Ardelean (PC)

Colegiul 3 – Florin Gali? (PNL)

Colegiul 4 – Mih?i?? Calimente (PNL)

Colegiul 5 – Ciprian Luca (PSD)

Colegiul 6 – Dorel C?prar (PSD)

Colegiul 7 – Avram Cr?ciun (UNPR).