Proteze pentru băiatul în cărucior de la Balc

Proteze pentru băiatul în cărucior de la Balc

În urma articolului publicat de EVZ, un cititor îi va dona lui Florin Mierluţ protezele pe care spera să le primească de la Ion Ţiriac.

Florin Mierluţ, adolescentul de 17 ani, din Satu Barbă, judeţul Bihor, care a aşteptat în scaunul său cu rotile la poarta domeniului de vânătoare de la Balc pentru a-şi spune păsul lui Ion Ţiriac, va putea merge din nou. Povestea tragică a băiatului cu picioarele amputate, relatată de EVZ în ediţia de luni, a impresionat într-atât un cititor, încât acesta este dispus să-i asigure băiatului o pereche nouă de proteze ortopedice.

Soluţia salvatoare venea la puţin mai mult de o zi distanţă de duminica în care, chinuindu-se pe zăpada alunecoasă, copilul şi mama lui ajungeau la poarta domeniului. Copilul, obez, are ambele picioare retezate, din zona genunchilor, în urma unui accident. Are mâinile crăpate de muncă. Faptul că e condiţionat de cărucior l-a silit să abandoneze şcoala în clasa a VIII-a, însă nu l-a oprit să lucreze prin curte şi să-şi ajute familia, cu animalele, atât cât îi este permis accesul. Tatăl său e bolnav, mama e cardiacă, iar dintre cei şase fraţi, trei sunt micuţi şi trebuie îngrijiţi. „Noi nu am venit să cerşim“

„Am venit la domnu’ Ţiriac, poate mă ajută cu două proteze“, ne spunea mama băiatului. Femeia şi-a pus în miliardar ultima speranţă, mai mult la insistenţele copilului, care, un an de zile, i-a tot repetat povestea unui consătean care a venit la poarta ţarcului de vânătoare, iar Ţiriac i-a intermediat o proteză nouă în locul piciorului de lemn.

Copilul şi mama au aşteptat în frig mai bine de patru ore, până ce maşinile cu bogaţii prezenţi la vânătoare au început să iasă. Nici una nu a oprit. Doar cea în care se afla Ion Ion Ţiriac a frânat brusc pentru o fracţiune de secundă, iar fiul magnatului i-a întins amărâtului de pe margine 100 de lei. „Noi nu am venit să cerşim“, spune băiatul, trist. El vrea să poată merge iarăşi la şcoală şi chiar la facultate, la Calculatoare.

Salvarea vine de la universitari

Luni dimineaţa, povestea lui Florin, băiatul fără picioare din faţa domeniului lui Ţiriac, s-a aflat în paginile tuturor ziarelor. Spre seară, un cititor al EVZ a sunat reporterul cu veşti bune. Rectorul Universităţii Creştine „Dimitrie Cantemir“, Momcilo Luburici, ne anunţa că instituţia va suporta costul protezei băiatului.

„Am citit articolul din EVZ şi vrem să-l ajutăm. Îi luăm noi protezele“, a spus rectorul. Marţi dimineaţă, a luat deja legătura cu autorităţile din Abram. „Ideea nu este să-i dăm banii familiei. Vrem să cumpărăm protezele direct de la firma care le fabrică. Probabil că are nevoie de unele reglabile, iar noi ne vom îngriji să le aibă cât mai repede“, ne-a declarat rectorul Momcilo Luburici. ACCIDENT

„În fiecare an trebuie să mă operez“

În 2005, Florin Mierluţ, atunci în vârstă de 13 ani, s-a răsturnat cu o remorcă cu care mergea la câmp să-şi ajute familia. Ambele picioare i-au fost amputate. Acum doi ani, copilul a primit prima sa pereche de proteze, pe care însă nu le mai poate folosi. „Mai întâi m-am îngrăşat, de la 65 de kile la 90. Protezele acelea nu mă mai ţin. Şi dacă m-ar ţine, tot nu le-aş putea folosi. Medicii spun că în fiecare an trebuie să mă operez. Oasele picioarelor continuă să crească, forma lor se modifică, şi protezele numi mai sunt bune. Anul trecut m-am operat, iar pentru anul ăsta am programată operaţia la vară, ca să taie osul ce creşte. Aşa au zis doctorii, anul şi operaţia“, povesteşte Florin.