Prima victorie a lui Dan de la Kuban în deplasare

Echipa de fotbal Kuban Krasnodar, pregătită de antrenorul român Dan Petrescu, a învins astăzi cu 1-0, în deplasare, formaţia Luch-Energiya Vladivostok, într-o partidă din etapa a 4-a a ligii secunde din Rusia.

Este prima victorie în deplasare pentru Kuban în acest sezon. Unicul gol al meciului a fost marcat de Nikezich, în minutul 57. Atacantul român Gigel Bucur a fost titular şi a jucat 86 de minute. Înaintea acestei etape, echipa lui Dan Petrescu se afla pe locul 8, cu 5 puncte după 3 etape. În urma acestui succes, Kuban Krasnodar a urcat pe locul cinci în clasament, cu opt puncte, fiind singura echipă din liga a doua care nu a primit gol în primele patru etape. Kuban nu se poate lăuda însă cu un atac deosebit. După 2-0 pe teren propriu cu FC Avangard Kursk în prima etapă, Kuban nu a mai marcat în următoarele două meciuri, 0-0 cu Salyut-Energia Belgorod, acasă, şi SKA-Energiya Khabarovsk, în deplasare.