Simona Halep S-A RETRAS de la Doha. Românca era CALIFICATĂ în SEMIFINALE. „Sunt foarte supărată”

Autor: | | 10 Comentarii | 3028 Vizualizari

Simona Halep s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de la Doha, după succesul obținut în fața americancei Catherine Bellis, scor 6-0, 6-4.

UPDATE. Simona Halep s-a retras din semifinalele turneului de la Doha. Constănțeanca a acuzat o accidentare la piciorul drept și nu va putea evolua în semifinala cu Garbine Muguruza. „Știu cât pot să îndur când vine vorba despre durere, dar știu și când să pun stop. Sunt foarte supărată și frustrată de această problemă, e prima oară când mă retrag în semifinale. Azi am simțit nevoia să spun stop, fiindcă așa e mai bine. Durerea de astăzi a fost insuportabilă. Am vorbit cu doctorul meu, iar el mi-a zis că nu am destul timp să recuperez. Am stat prea puțin în repaus, nu m-am recuperat complet. RMN-ul arată că am lichid și tendinită la al patrulea deget și trebuie să am grijă", a declarat Halep. Simona putea să redevină lideră WTA, dacă daneza Caroline Wozniacki ar fi fost învinsă, vineri, în „sferturi”, de nemțoaica Angelique Kerber. Nordica s-a impus, însă, în trei seturi, scor 7-6(4), 1-6, 6-3.

Simona Halep (locul 2 WTA) s-a calificat, vineri, în penultimul act al turneului de la Doha (Qatar). Românca a întâlnit-o în sferturile de finală pe americanca Catherine Bellis (48 WTA) și s-a impus cu scorul de 6-0, 6-4. Simona n-a avut nicio emoție în primul set, dar s-a întrebuințat serios în cel de-al doilea, acolo unde adversara ei a revenit și a ținut cu dinții de speranța unui decisiv. La 4-4, constănțeanca și-a adjudecat două gameuri și a închis meciul. Pentru un loc în finală, Halep va lupta, mâine, cu Garbine Muguruza (4 WTA), după ce tenismena din Spania a trecut de Caroline Garcia (Franța, 7 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-4.