Marica: "Dacă aş fi vrut să înjur, o făceam în limba română"

Într-un interviu acordat cotidianului german Bild, atacantul român Ciprian Marica a mărturisit că nu l-a înjurat pe arbitrul Wolfgang Stark, centralul confruntării Hamburger SV - VfB Stuttgart, scor 4-2, disputată în week-end.

Internaţionalul român Ciprian Marica nu a jucat decât un sfert de oră sâmbătă în Hamburger SV - Stuttgart. Atacantul lui Stuttgart a marcat un gol în minutul 9, după care a fost eliminat de centralul Wolfgang Stark. Arbitrul a explicat ulterior că Marica l-a înjurat. Curios e faptul că Stark n-a auzit înjurătura. Cel care l-a convins pe central că Marica a înjurat a fost Heiko Westermann, căpitanul lui Hamburg. În urma eliminării, Ciprian Marica s-a ales cu o suspendare de trei etape. Şi clubul VfB Stuttgart l-a sancţionat pe Marica, românul primind una dintre cele mai mari amenzi din istoria Bundesligii, 50.000 de euro. "Sunt şocat. Nu mă aşteptam la aşa ceva. Eu n-am pronunţat niciun cuvânt urât. Cine mă cunoaşte ştie că nu am în vocabular cuvântul pe care crede arbitrul că i l-am adresat. Dacă aş fi vrut să înjur, mi-ar fi fost mai simplu să o fac în limba română. Îmi pare foarte rău pentru echipa mea, pentru suporteri, pentru club", a spus Ciprian Marica.