Liga I: Viitorul - FC Vaslui 2-2. Echipa lui Şumudică a fost făcută mică de Dică!

Viitorul Constanţa a fost aproape de surpriza etapei a 7-a din Liga I la fotbal, contra celor de la FC Vaslui. Meciul programat la cea mai târzie oră din istoria campionatului românesc s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

FC Vaslui, echipa care în urmă cu câteva zile a fost la câteva zeci de secunde de o victorie pe "San Siro" cu Inter Milano, a dormit astă-noapte, la Constanţa, în faţa celor de la Viitorul, şi a obţinut cu noroc un punct, scor 2-2.

Ora târzie la care a început partida, 22.45, i-a prins "adormiţi" rău de tot pe elevii lui Marius Şumudică.

Gabriel Iancu, cel mai talentat tânăr din echipa patronată de "Regele" Gică Hagi, a deschis scorul încă din minutul 10.

Vasluienii au egalat prin Sânmărtean, în minutul 34, dintr-un penalty obţinut de Antal, care a fost faultat de portarul Vâtcă.

După pauză, şi gazdele au obţinut o lovitură de pedeapsă, după ce Alibec a fost faultat în suprafaţa de pedeapsă . Fostul stelist Nicolae Dică a transformat şi i-a adus din nou în avantaj pe cei de la Viitorul.

Polonezul Piotr Celeban, cel care a dat semnalul revenirii"galben-verzilor" şi în partida cu Steaua, s-a "trezit" în minutul 88 şi a egalat cu o lovitură de cap, din şase metri.