LIGA I: STEAUA - CONCORDIA CHIAJNA 4-0. „Roș-albaștrii” s-au distrat cu ilfovenii și au devenit lideri

Steliștii au început cu dreptul meciurile oficiale din 2014.

După ce a dezamăgit în partidele amicale disputate în acest an, unde a obținut doar o singură victorie în 10 jocuri, Steaua s-a trezit la viață odată cu startul în sezonul fotbalistic intern din 2014. „Roș-albaștrii” au câștigat cu un categoric 4-0 meciul disputat vineri seară, pe arena din Ghencea, cu Concordia Chiajna, contând ca restanță din etapa a 3-a a Ligii I la Fotbal. Înaintea confruntării, Ionuț Chirilă, antrenorul oaspeților, amenința că jucătorii săi le vor face zile fripte steliștilor. Totul a rămas însă la stadiul de vorbe. Elevii lui Laurențiu Reghecampf (care a urmărit meciul din tribună, fiind suspendat pentru acest joc) au făcut ce au vrut cu ilfovenii. Varela a deschis scorul în minutul 9, fructificând o centrare a lui Adi Popa, Chipciu a majorat diferența în minutul 32, când a interceptat o pasă trimisă prea ușor de Leca spre propriul portar, Sânmărtean a înscris primul său gol pentru Steaua cu un minut înainte de finalul primei reprize, când a transformat un penalty obținut de Stanciu, și tot Chipciu a închis tabela în minutul 60, când l-a surprins pe Râmniceanu, portarul oaspeților, cu un șut de la distanță, iar acesta a scăpat mingea în poartă. În urma acestui rezultat, Steaua acumulează 42 de puncte, la fel ca și campioana de iarnă Astra, și se instalează în fotoliul de lider grație golaverajului mai bun. Petrolul „cade” pe poziția a 3-a, cu 40 de puncte. Steaua va mai disputa marți o nouă restanță, în deplasare cu „U” Cluj, contând pentru etapa a 14-a, iar pe 24 februarie va juca la Chiajna, cu Concordia, în etapa a 20-a a Ligii I. Steaua - Concordia Chiajna 4-0 Marcatori: Varela (9), Chipciu (32 ;i 60), Snm[rtean (44-penalty) Stadion: „Steaua” Steaua: Tătăruşanu – Varela, Szukala, Gardoş, Pârvulescu – Pintilii (75, Răduţ), Sânmărtean (81, Piovaccari) – Ad. Popa (53, Keşeru), N. Stanciu, Cr. Tănase – Chipciu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf Concordia: Râmniceanu – Dima, Leca, Melinte, Savin – Onduku, Sterianos, Bambara (37, Purece), Coşereanu (60, Orlando) – Wellington (60, D. Florea), N. Roşu. Antrenor: Ionuț Chirilă