Liga Campionilor. PSG și Bayern Munchen își asigură locul în sferturile de finală Sursa foto: Facebook

Marți seară, echipele Paris Saint-Germain și Bayern Munchen au obținut biletul pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor, învingându-le pe Real Sociedad și, respectiv, pe Lazio Roma în faza optimilor.

Liga Campionilor. Într-un meci tensionat, PSG a reușit să învingă în deplasare pe Real Sociedad cu scorul de 2-1. Kylian Mbappe a fost eroul serii. A marcat două goluri pentru Paris Saint-Germain în minutele '15 și '56, în timp ce Merino a reușit să înscrie pentru Real Sociedad în minutul '89.

Această victorie asigură parcursul impresionant al echipei PSG, care s-a impus și în meciul tur cu scorul de 2-0.

Liga Campionilor. PSG și Bayern Munchen, calificare fără probleme

Într-un meci spectaculos desfășurat la Munchen, Bayern a triumfat cu un scor categoric de 3-0 împotriva echipei Lazio Roma. Golurile au fost marcate de Kane în minutele '39 și '66, și de Muller în minutul '45+2.

Această victorie a fost crucială pentru Bayern, care a reușit să inverseze rezultatul din meciul tur, când Lazio s-a impus cu 1-0.

Miercuri, continuă emoțiile în runda optimilor de finală, cu meciurile dintre Real Madrid și Leipzig, care au înregistrat un scor de 1-0 în favoarea lui Real Madrid în prima manșă.

În aceeași zi va fi și meciul Manchester City versus FC Copenhaga, unde scorul din tur a fost 3-1 în favoarea echipei Manchester City.

Liga Campionilor

Sursa foto: Facebook/ PSG

Meciurile programate săptămâna viitoare

Pe 12 martie sunt programate întâlnirile dintre Arsenal și FC Porto, unde scorul din tur a fost 0-1 în favoarea echipei FC Porto, și FC Barcelona contra lui Napoli, după un rezultat de 1-1 în prima manșă.

Liga Campionilor. În ziua următoare, pe 13 martie, vor avea loc meciurile dintre Atletico Madrid și Inter, cu scorul din tur în favoarea lui Inter cu 1-0.

În aceeași zi va fi și meciul Borussia Dortmund împotriva lui PSV, după un rezultat de egalitate 1-1 în meciul anterior, potrivit News.ro.

Liga Campionilor. Kylian Mbappe a făcut spectacol în meciul cu Real Sociedad

Mbappe a reușit să păcălească apărarea lui Real Sociedad în minutul 15, când a simulat un șut, lăsându-i pe adversarii săi în urmă, apoi a trimis neiertător în colțul lung al plasei, fără ca Remiro să aibă vreo șansă, nefiind chiar nevoie să sară în acel moment.

După aproximativ o jumătate de oră de joc, francezul aproape că a marcat al doilea gol, dar Remiro a reușit să intervină cu piciorul la șutul lui Mbappe, care viza colțul scurt.

Mbappe. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Portarul bascilor nu a avut nicio șansă în minutul 56, când Kylian a pornit într-un contraatac fulgerător, reușind să scape de fundașii adversi.

Deși părea că va trage în lung, era doar o mișcare de dribling în fața lui Remiro, care a fost complet depășit de șutul trimis perfect către colțul scurt.

Mbappe a lovit din nou plasa și a ajuns astfel la 6 goluri în această ediție din Liga Campionilor.