Liga Campionilor. Norvegianul Haaland, singurul din istorie cu mai multe goluri decât prezenţe Erling Haaland Sursă foto: Facebook

Norvegianul Erling Braut Haaland ajuns la 39 de goluri în 34 de prezențe în Liga Campionilor. Este singurul din top 50 de marcatori din istoria competiției cu mai multe goluri decât prezențe.

Liga Campionilor. Norvegianul Erling Braut Haaland a deschis scorul în Manchester City - Young Boys Berna. El a punctat iar în repriza a doua, și a ajuns la 39 de goluri în 34 de prezențe în Liga Campionilor. Haaland rămâne singurul din top 50 de marcatori din istoria competiției cu mai multe goluri decât prezențe, scrie Gazeta sporturilor.

Norvegianul Haaland n-a reușit să înscrie în Premier League contra lui Bournemouth (6-1). Fotbalistul le-a dat emoții fanilor, ieșind la pauză. Însă meciul contra lui Young Boys Berna din Liga Campionilor l-a început cum nu se poate mai bine și a deschis scorul, din penalty, în minutul 23. Haaland a făcut „dubla” puțin după începutul reprizei secunde.

Liga Campionilor. Haaland are 1,14 reușite per partidă

Au fost al 38-lea și al 39-lea gol în 34 de prezențe pentru norvegian în cea mai importantă competiție inter-cluburi din Europa. Atacantul are statistici impresionante. Nu doar că are și alte 5 assisturi, ajungând la 44 de contribuții de gol în Liga Campionilor. Dar Haaland e singurul din topul primilor 50 de marcatori din Ligă şi Cupa Campionilor, predecesoarea UCL, care a marcat mai multe goluri decât meciuri jucate.

Erling Haaland, Manchester City

Erling Haaland, Manchester City / sursa: Facebook

Singurul care putea fi la egalitate, neamțul Gerd Muller, atacant în anii ‘70 la Bayern Munchen, are 34 de goluri în 35 de prezențe. Randament de 0,97 goluri/meci. Următorii, după aceeași statistică, sunt tot nume din epoca romantică a fotbalului, Jose Altafini și Ferenc Puskas (0,86, respectiv 0,88).

Unicul fotbalist încă în activitate care se apropie de Haaland e Lewandowski (0,81). Însă polonezul are 113 jocuri și 92 de reușite. Greu de crezut că vârful Barcelonei va putea să egaleze numărul meciurilor cu cel al golurilor. Acesta se află  pe final de carieră. 48 de goluri trebuie să marcheze Haaland pentru a-i egala pe Ibrahimovic și Shevchenko și a intra în top 10 marcatori din istorie la Liga Campionilor.