EURO 2012: Franţa n-a îndoit Anglia. Marile rivale au căzut la pace

Deşi au dominat, "cocoşii" n-au fost în stare să răpună rezistenţa unei naţionale decimate. Cele două mari adversare au dat pe alocuri impresia că s-au înţeles pentru o remiză.

Derby-ul Grupei D, Franţa - Anglia, disputat aseară pe superba arenă "Donbass", din Doneţk, s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Partida s-a disputat pe o căldură sufocantă, peste 30 de grade Celsius, şi n-a oferit spectacol. Echipa încropită a Angliei, din care au lipsit mulţi titulari, în frunte cu atacantul Wayne Rooney, care este suspendat, a făcut faţă nesperat de bine tăvălugului declanşat de "cocoşi". Franţa, chiar dacă a jucat în formula de bază, a fost superioară la toate capitolele statistice, dar degeaba. Lescott, primul său gol pentru naţională Anglia a deschis scorul prin fundaşul Joleon Lescott, în minutul 30, care a punctat, evident, cu capul, după o lovitură liberă bătută perfect de veteranul Steven Gerrard. Franţa n-a suportat afrontul şi i-a înghesuit pe elevii lui Roy Hodgson în propriul teren. Doar nouă minute s-au bucurat britanicii, fiindcă Samir Nasri l-a învins pe Joe Hart, cu un şut din afara careului. După pauză, partida a scăzut în intensitate. Abia în ultimele minute ocaziile s-au înmulţit. În minutul 81, Cabaye a fost aproape de gol, dar voleul său spectaculos a fost deviat în afara cadrului porţii de piciorul unui adversar. Veteranul Steven Gerrard, cel care a spus înainte de partidă că ar fi foarte mulţumit cu un egal, i-a dat şi el ceva emoţii lui Joe Hart, cu o deviere peste propria poartă. Mexes şi-a salvat echipa dintr-o situaţie critică, în mintul 88, deviind o centrare a lui Milner care îl viza pe Jermain Defoe. Karim Benzema a avut ultima şansă, în prelungiri, dar Joe Hart i-a parat şutul. Petrescu a ghicit scorul Partida s-a terminat la egalitate, aşa cum a pronosticat Dan Petrescu în "Evenimentul zilei" de ieri. Se pare că "Bursucul" nu s-a înşelat nici când a spus că Anglia poate ieşi din grupă, dar mai mult de semifinale n-are cum să ajungă, deoarece echipa lui Roy Hodgson resimte evident lipsa titularilor accidentaţi sau suspendaţi. Celălalt meci al Grupei D, Ucraina - Suedia, s-a disputat aseară, după închiderea ediţiei. 9 minute a durat bucuria englezilor. Doar atât timp au condus pe tabelă Meciurile de azi Grecia - Cehia Wroclaw, ora 19.00, Dolce Sport Polonia - Rusia Varşovia, ora 21.45, TVR 1