EURO 2012: Portugalia - Spania 2-4 după penalty-uri! Campionii "en-titre" merg în MAREA FINALĂ! Fratele ex-stelistului Geraldo i-a stricat seara "ofticosului" Ronaldo

Spania, campioana continentală în exerciţiu, s-a calificat, ieri-noapte, în finala de duminică Campionatului European de fotbal! Echipa lui Vicente del Bosque a învins Portugalia, după loviturile de departajare, scor 4-2. După 120 de minute, scorul a fost egal, 0-0. Penalty-ul decisiv al lusitanilor a fost irosit de fundaşul Bruno Alves, fratele ex-stelistului Geraldo. Stoperul a trimis balonul în transversală, necăjindu-l rău de tot pe arogantul Cristiano Ronaldo, care n-a mai apucat să execute la loviturile de departajare, fiind trecut ultimul în seria de 5. Astfel, peste starul de la Real Madrid a mai trecut o mare competiţiei, fără ca naţionala lui să câştige ceva sau măcar el să fie printre premianţi.

Spania este prima echipă calificată în finala Campionatului European de fotbal din Polonia şi Ucraina. Echipa antrenată de Vicente del Bosque s-a impus aseară în faţa Portugaliei după loviturile de departajare cu scorul de 4-2. După 120 de minute modeste, scorul fusese 0-0.

Loviturile de departajare au marcat Iniesta, Pique, S. Ramos ("scăriţă") şi Fabregas, respectiv Pepe, Nani. Au ratat portughezii Moutinho şi B. Alves (bară), respectiv Xabi Alonso.

"Furia Roja" va juca a treia finală consecutivă şi are şansa istorică de a deveni prima echipă din lume care face tripla istorică: Euro - Mondial - Euro.

Finala de la Kiev este programată duminică, de la ora 21.45.

În ultimul act, ibericii se vor duela cu învingătoarea partidei dintre Italia şi Germania, programată astă-seară.

Primul şut pe poartă al Spaniei, în minutul 68! Mult aşteptatul derby iberic a fost mai degrabă dezamăgitor. Prima parte a fost modestă. Spaniolii au irosit prima mare oportunitate în minutul 9, prin Arbeloa, care a tras puţin peste, dintr-o poziţie excelentă.

Singurele momente când publicul a mai tresărit au fost când Iniesta a şutat puţin peste poarta lusitanilor, în minutul 29, şi când Cristiano Ronaldo a tras puţin alături, peste două minute.

Repriza secundă a fost la fel de plictisitoare. Hugo Almeida a trimis mingea aiurea de două ori, din poziţii bune, făcându-i probabil pe lusitani să-l regrete şi mai tare pe Helder Postiga, atacantul care s-a accidentat grav cu Cehia.

Cristiano Ronaldo a cerşit un penalty după un duel cu Sergio Ramos, colegul său de la Real Madrid. Peste câteva momente, sălbaticul Pepe a uitat că este coleg la campioana Spaniei cu Xabi Alonso şi l-a faultat grosolan din săritură. Xabi Alonso a vrut să se răzbune printr-un şut de la mare distanţă, dar n-a nimerit spaţiul porţii. Xavi Hernandez a expediat primul şut pe poartă al campioanei-mondiale în minutul 68!

Cristiano Ronaldo a avut trei lovituri libere din poziţii care-i conveneau de minune, dar starul lusitan a ratat de fiecare dată: de două ori a tras peste poarta lui Casillas, iar o dată în zid. Publicul l-a întărâtat din nou pe Cristiano cu scandarea "Messi, Messi!".

Lui Ronaldo nu i-a ieşit nimic nici în minutul 90, la un contraatac în superioritate numerică al portughezilor, şutul atacantului ducându-se în peluză.

Echipa lui Del Bosque a ratat în prelungiri cât o făcuse în tot meciul până atunci. Andres Iniesta a ratat, în minutul 104, un gol care ar fi putut fi cu adevărat de aur. Portarul Rui Patricio a avut o intervenţie excepţională.

Sergio Ramos, Navas şi Pedro le-au dat şi ei fiori portughezilor, dar tabela a rămas nemişcată.

Vicente del Bosque, antrenorul Spaniei, a făcut o mutare- surpriză în primul unsprezece, titularizându-l pe atacantul Alvaro Negredo. Toată lumea se aştepta să-i vadă în centrul liniei de atac fie pe Fernando Torres, fie pe Cesc Fabregas. Vârful de la FC Sevilla nu s-a remarcat şi a fost primul înlocuit. La penalty-uri, Spania a avut câştig de cauză. Mai întâi, Xabi Alonso a ratat, dar mijlocaşul a fost imitat de Moutinho. Apoi, atât Iniesta cât şi Pepe i-au învins pe Rui Patricio, respectiv Casillas. Pique şi Nani nu au dat nici ei emoţii şi au scuturat plasa, apoi, la seria a 4-a, după ce Sergio Ramos a marcat, Bruno Alves a dat-o la propriu în bară. Fratele lui Geraldo Alves, fostul jucător al Stelei, a ţintit transversala. Apoi, Fabregas a marcat şi a trimis Spania în finală.

Deşi a avut o miză imensă, meciul n-a reuşit să umple stadionul din Doneţk. Pe "Donbass Arena" au fost multe locuri goale aseară. Spania poate deveni prima echipă din lume care să câştige tripla istorică Euro - Mondial - Euro Articolul continuă în pagina următoare >>> VEZI comentariul LIVE al partidei PORTUGALIA - SPANIA