Dan Alexa, tot mai aproape de o demisie. Meciul cu Sepsi l-a dărâmat

Dan Alexa, tot mai aproape de o demisie. Meciul cu Sepsi l-a dărâmat Sursă foto: Facebook/Dan Alexa

Sepsi a trecut la pas de FC Botoșani, echipă antrenată de Dan Alexa. Moldovenii au încasat cinci goluri de la gruparea din Sfântul Gheorghe. După meciul pierdut în deplasare cu 5-2, Alexa nu exclude varianta unei demisii.

Dan Alexa a reclamat fatpul că elevii săi au jucat bine, însă echipei i-a lipsit finalitatea. Tehnicianul moldovenilor se consideră principalul vinovat pentru eșecul de astă-seară. Deși, echipa a evoluat bine în prima repriză, în partea secundă a meciului, echipei antrenate de Alexa i-a lipsit vericalitatea. Iar acest lucru s-a văzut la finalul celor 90 de minute.

Dan Alexa nu exclude varianta unei demisii

În conferința de la finalul partidei Dan Alexa a declarat că va avea o discuțue serioasă cu patronul celor de la FC Botoșani cu privire la viitorul lui pe banca moldovenilor.

„Vorbind strict de joc au fost două reprize total diferite. Am avut o primă repriză bună, în care am jucat bine. E un eşec pe care mi-l asum. Sunt vinovat, după toate schimbările pe care le-am făcut. Nu are rost să se spună că nu marcăm, că primim multe goluri. Mă gândesc să nu mai continui pentru că parcă dau aşa, în gol. Sunt lucruri care mie nu imi plac, nu le controlez şi de aceea mă gîndesc să plec.

O să am o discuţie cu dl. Iftime, pe care îl apreciez, doar că în situaţia asta nu se mai poate continua. E foarte greu să ajungi să fii blazat. Să joci aşa, o repriză bună şi una foarte slabă. Îmi pare rău că nu am reuşit mai mult. Pe noi, antrenorii, ne ţin rezultatele, restul e vrăjeală, credeţi-mă!”, a declarat Dan Alexa.

Sepsi OSK a avut o misune ușoară contra celor de la Botoșani. Echipă pe care a învins-o cu 5-2 într-un meci din etapa a XIII-a din Superligă. Echipa antrenată de Dan Alexa nu are nicio victorie în campionatul intern și se află pe ultimul loc cu doar șase puncte în 13 partide disputate.

sursă foto: Arhiva EvZ

Sepsi, prima victorie după șase înfrângeri consecutive

De partea cealaltă, Sepsi a marcat prima victorie după șase înfrângeri consecutive. Scorul a fost deschis de Romario Benzar după ce a înscris în propria poartă. Gazdele au egalat după zece minute prin șutul expediat la colțul lung de Gabriel David.

În minutul 35, gazdele au trecut din nou în avantaj după ce Alimi a transformat lovitura de pedeapsă dictată de centralul Colțescu la hențul coms de Eduard Florescu. Bucuria celor de la Sepsi a durat doar un minut, Romario a fost faultat în careul oaspeților, iar Eduard Florescu a restabilit egalitatea.

În  a doua repriză Liviu Ciubotariu a avut inspirația să-l trimită în teren pe Adnan Aganovic, care a punctat pentru echipa din Sfântu Gheorghe în minutul 47. Același lucru nu putem afirma și despre Dan Alexa, care nu a efectuat nicio schimbare.

Sepsi și-a dublat avantajul în minutul 66 după ce Alimi a marcat cu capul din centrarea lui Denis Ciobotariu. Scorul final al partidei a fost stabilit de reușita superbă a lui Ion Gheorghe. Portarul lui Dan Alexa a fost neputincios în fața șutului expediat de la 30 de metri. Ion Gheorghe și-a trecut numele pe tabela marcatorilor din Superligadupă o absență de de un an de zile.