Cu o Cristina Neagu strălucitoare, CSM București a câștigat pentru prima dată, în acest sezon, în Liga Campionilor

CSM București s-a impus, sâmbătă, în confruntarea cu Podravka Vegeta Koprivnic, disputată în deplasare, scor 36-31, omul numărul 1 fiind Crisrina Neagu.

CSM Bucureşti a obţinut prima sa victorie în acest sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin, 36-31 (16-15) cu formaţia croată Podravka Vegeta Koprivnica, sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din Grupa A.

CSM Bucureşti venea după două eşecuri, cu Team Esbjerg şi Rostov, reuşind să câştige în Croaţia în faţa unei echipe care are în componenţă două românce, portarul Yuliya Dumanska şi interul stânga Bianca Bazaliu (ex-CSMB), şi care a început meciul excelent, conducând cu 4-0.

Cristina Neagu, evoluție de zile mari. Interul stânga a marcat de 14 ori

„Tigroaicele” au echilibrat jocul şi au reuşit egalarea în min. 22, 11-11, iar la pauză aveau avantaj de un gol, 16-15. Primul sfert de oră al reprizei secunde a fost unul echilibrat, dar după aceea echipa antrenată de Adrian Vasile s-a desprins şi a obţinut o victorie fără dubii, cu 36-31.

Cristina Neagu a fost strălucitoare și a marcat de 14 ori în acest meci. Celelalte goluri au fost reuşite de Barbara Lazovic 4, Malin Larsen Aune 3, Alexandra Dindiligan 3, Emilie Hegh Arntzen 5, Elizabeth Omoregie 2, Andrea Klikovac 2, Ema Ramusovic 2, Tess Wester (portar) 1.

Tess Wester a apărat 8 mingi (procentaj 30%), iar Jelena Grubisic 5 (27%). La Podravka, Bazaliu a marcat 2 goluri, Dejana Milosavljevic 7, Larissa Kalaus 7, Diana Ilina 4, Irina Stelmah 4, Dijana Mugosa 3, Ana Turk 2, Sara Senvald 1, Bojana Milic 1. Dumanska a reuşit să apere 8 şuturi (22%).

În alte meciuri din grupă, BV Borussia 09 Dortmund a învins-o pe Brest Bretagne Handball cu 30-27, iar Rostov-Don a pierdut acasă cu FTC-Rail Cargo Hungaria, scor 19-20.

CSM București va evolua, în următoarea confruntare, cu BV Borussia 09 Dortmund

Duminică se joacă meciul Team Esbjerg - Buducnost BEMAX Podgorica.

Pe primul loc se află BV Borussia 09 Dortmund, cu 5 puncte, urmată de FTC-Rail Cargo Hungaria, 5 puncte, Rostov pe Don, 4 puncte, CSM Bucureşti, 2 puncte, Brest Bretagne Handball, 2 puncte, Team Esbjerg, 2 puncte, Podravka Vegeta Koprivnica, 2 puncte, Buducnost, 0 puncte.

CSM Bucureşti va juca următorul meci tot în deplasare, pe 17 octombrie, cu BV Borussia 09 Dortmund.

sursa: Agerpres